Společnost Mafra uspěla u Nejvyššího správního soudu (NSS) v boji o ochrannou známku Mladá fronta Dnes.
Soud zrušil rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV), který před pěti lety prohlásil známku za neplatnou od počátku. Důvodem byla údajná klamavost. Spočívala podle úřadu v tom, že součástí známky je "společný kmen" Mladá fronta, krytý starší ochrannou známkou a označující jinou firmu.
Úřad tehdy vyhověl námitkám společnosti European Financial Services, která v minulosti podle informací z médií stála za akciovou společností Mladá fronta. Právě firmě Mladá fronta, nyní spojované s podnikatelem Františkem Savovem, patří starší ochranná známka. Společnosti Mafra a Mladá fronta, které obě působí v mediální oblasti, už dříve svedly několik právních bitev.
Podle listopadového rozhodnutí NSS, se kterým se ČTK seznámila, chyboval při zneplatnění známky Mladá fronta Dnes jak úřad a jeho předseda, tak Městský soud v Praze, který zamítl následnou žalobu Mafry. Spor se tak vrací na úplný začátek, známka je v národní databázi evidovaná jako platná.
"Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu vítáme. Od počátku jsme upozorňovali na to, že v nynějším řízení ÚPV rozhodl zcela opačně, než ve svých předchozích řízeních a nezohlednil ani rozhodnutí soudů, které se již několikrát celou věcí zabývaly," uvedl dnes ředitel právního úseku společnosti Mafra Vladan Rámiš.
Pochybení bylo podle NSS jednak v tom, že se úřad odchýlil od starších rozhodnutí spojených se stejnou známkou, jednak v tom, že se dostatečně nezabýval tím, zda mohla podobnost známek skutečně nějakého spotřebitele oklamat.
"Pouhé konstatování, že zapsaná ochranná známka obsahuje označení shodné s obchodní firmou jiného subjektu, je zcela nedostatečné. V uvedeném ohledu je třeba zabývat se jednotlivými prvky zapsaného označení (zde kombinované ochranné známky), tj. slovními prvky, grafickým znázorněním apod., ale také jeho souhrnným vyzněním," stojí v rozsudku.
Akciová společnost Mladá fronta je nástupnickou organizací subjektů, které od roku 1945 vydávaly deník s názvem Mladá fronta. Po změně režimu v roce 1989 se však list transformoval a získal nového vydavatele. S dnešním listem Mladá fronta Dnes tedy akciová společnost Mladá fronta nemá nic společného. Mladá fronta, a.s. v současnosti vydává například ekonomický týdeník Euro a řadu online titulů. Působí také na knižním trhu.
Mafra je členem holdingu Agrofert. Mafra vydává deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny a Metro, působí také na internetu, na časopiseckém trhu nebo v elektronických médiích.