Prezident Miloš Zeman považuje Českou televizi (ČT) za hlásnou troubu politické strany TOP 09.
Uvedl to v dnes uveřejněné odpovědi na dotaz čtenáře serveru Parlamentní listy. Podle prezidenta by ČT neměla být veřejnoprávní, ale státní institucí. Místo koncesionářských poplatků by se peníze na její provoz braly ze státního rozpočtu. Zeman jedinou nesoukromou televizi v Česku kritizoval za zkreslování informací opakovaně. Spojování s konkrétními politickými stranami ale televize odmítla a poukázala na to, že v demokratických zemích státem řízené televize nejsou.
"Domnívám se, že Česká televize by neměla být veřejnoprávní, ale státní institucí, že by koncesionáři neměli platit 135 korun měsíčně za její provoz, že by tento provoz měl být hrazený ze státního rozpočtu," odpověděl prezident na otázku směřující k vysílání ČT. "V současné době je Česká televize pouze hlásnou troubou jedné jediné politické strany, která se jmenuje TOP 09," dodal Zeman.
"Česká televize jako ostatní veřejnoprávní média poskytuje službu veřejnosti, nikoli politickým stranám či jednotlivým představitelům státu," uvedla mluvčí ČT Alžběta Plívová. Podle ní naopak financování z koncesionářských poplatků zajišťuje nejvyšší míru nezávislosti veřejnoprávních médií na politických stranách. Zároveň uvedla, že tvorbu televize není možné zplošťovat jen na zpravodajství. Česká televize je největším producentem původní dramatické tvorby, dokumentů, vzdělávacích, sportovních a jinak zaměřených pořadů, dodala mluvčí.
Česká hlava státu se vůči ČT obdobně vyjádřila už loni v březnu během návštěvy Plzeňského kraje. Zeman tehdy také naznačil spojení mezi ČT a TOP 09 a navrhl i zrušení koncesionářských poplatků. Lidé je mohli posílat raději na charitu.
V dnešním komentáři prezident kritizoval i vedení ČT. "Někteří moji poradci mi říkají, že základní vadou generálního ředitele České televize je to, že Českou televizi vlastně neřídí a že ji řídí nejrůznější úředníci na nižších postech," uvedl Zeman. Podotkl, že není odborníkem na Českou televizi, ale trvá na tom, že by měla být státní.
Zeman se do sporu s Českou televizí dostal už několikrát. V roce 2014 oznámil, že se nebude jako host účastnit diskusního pořadu Otázky Václava Moravce. Zdůvodnil to tím, že moderátor Václav Moravec lhal, když tvrdil, že Zeman v době, kdy byl premiérem, měl v kabinetu politické náměstky ze sociální demokracie.
Další pře se týkala výpadku přímého přenosu při předávání státních vyznamenání v době projevu prezidenta. Podle ČT výpadek způsobil hradní jistič, chyba nebyla na straně televize. Přímo projev prezidenta pak byl jádrem dalšího sporu. V reportáži o něm totiž chyběla jeho část, v níž Zeman nelichotivě hovořil o podnikateli Zdeňku Bakalovi.
Loni v dubnu Hrad kritizoval Českou televizi za to, že neodvysílala přímý přenos tiskové konferenci mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. Ovčáček se do ČT často opírá zejména na svých profilech na sociálních sítích. Prezidentův mluvčí zpochybňuje objektivitu informací a označuje Českou televizi jako ČST Praha - tedy zkratkou, která odkazuje na cenzurovanou Československou televizi, která vysílala v komunistickém Československu.
Sledujte nás na podstránke, ktorá prináša správy hlavne z diania v médiách v ČR: