Cenu americkej filmovej akadémie Oscar za najlepší film minulého roka získal juhokórejský film Parazit režiséra Pong Čung-hoa.
Prvýkrát v dejinách udeľovania týchto prestížnych ocenení tak v hlavnej kategórii zvíťazil neanglicky hovorený film. Sociálna satira Parazit zvíťazila aj v počte získaných zlatých sošiek. Okrem najlepšieho filmu vyhrala v kategóriách najlepší zahraničný celovečerný film, réžia a pôvodný scenár.
Odporúčame aj: Prehľad víťazov filmových cien Oscar za rok 2019 (VIDEO)
Najlepšími hercami v hlavných úlohách sa stali Joaquin Phoenix za výkon vo filme Joker a Renée Zellwegerová za rolu Judy Garland v životopisnej snímke Judy.
Po Parazite, ktorý mal šesť nominácií a získal štyroch Oscarov, sa ako druhá v počte získaných cien umiestnila vojnová dráma 1917 s tromi cenami. Snímka, ktorá sa začiatkom februára stala víťazom britských filmových cien BAFTA, ale premenila nominácie len v technických kategóriách. Cenu získal kameraman Roger Deakins a akademici ocenili tiež zvuk a vizuálne efekty vojnového filmu.
Po dvoch Oscaroch majú snímky Vtedy v Hollywoode režiséra Quentina Tarantina, Le Mans '66 Jamesa Mangolda a Joker Todda Phillipsa.
Joker pritom vstupoval do súboja ako favorit s jedenástimi nomináciami. Jednu z nich premenil v kategórii najlepší herec v hlavnej úlohe, v ktorej Oscara dostal Joaquin Phoenix. V Jokerovi zaznela podľa akademikov tiež najlepšia hudba, ktorú zložila islandská skladateľka Hildur Gudnadóttirová. Tá sa pritom stala prvou ženou, ktorá dostala Oscara v kategórii najlepší hudba.
S jedinou nomináciou do súťaže vstupoval životopisný film Judy, ktorý rozpráva príbeh herečky Judy Garland. Cenu za výkon v hlavnej úlohe získala Renée Zellwegerová, ktorá tak má na konte už druhého Oscara. Prvého dostala v roku 2004 za film Návrat do Cold Mountain.
Za vedľajšie úlohy ocenili akademici Brada Pitta a Lauru Dernovú. Pre Pitta je dnešná cena za rolu v Tarantinovej nostalgickej snímke Vtedy v Hollywoode prvým hereckým Oscarom, v minulosti získal zlatú sošku len za koprodukciu filmu 12 rokov v reťaziach. Dernová ocenenie dostala za rolu rozvodovej advokátky vo filme Noaha Baumbacha Manželská história. Pre film z dielne Netflixu je zo šiestich nominácií cena Laury Dernovej nakoniec jedinou.
Po jednom Oscarovi majú filmy Králíček Jojo režiséra Taika Waititiho (scenár podľa predlohy), adaptácia knihy z 19. storočia Malé ženy (kostýmy) a film Bombshell (masky). Najlepšia pieseň (Im Gonna) Love Me Again, ktorú zložil spevák Elton John spolu s Berniem Taupinom, zaznela vo filme Rocketman.
V kategórii celovečerný dokument má prestížne ocenenie Americká fabrika, ktorú produkovala spoločnosť Higher Ground Productions exprezidenta Baracka Obamu a jeho manželky Michelle. Najlepším celovečerným animovaným filmom sa stal podľa akademikov Toy Story 4: Príbeh hračiek.
Prekvapením večera bol pre mnohých neúspech filmu Iráčan režiséra Martina Scorseseho. Nepremenil žiadnu z desiatich nominácií.
Odovzdávanie Oscarov sa rovnako ako vlani zaobišlo bez hlavného moderátora. Namiesto neho ceny v 24 kategóriách odovzdávali napríklad Jane Fondová, Rami Malek či Sigourney Weaverová.
Kritike tento ročník čelil opäť kvôli nízkemu zastúpeniu žien a černochov medzi nominovanými. Na twitteri sa napríklad objavil hashtag #OscarsSoWhite (tak biele Oscary). V kategórii réžia nebola nominovaná žiadna žena a medzi dvadsiatimi nominovanými hercami bola Cynthia Erivoová jedinou černoškou.
Politika tohtoročných Oscarov príliš neovplyvnila. Ďakovnú reč využil k výzve k "boju proti nespravodlivosti" vo svete herec Joaquin Phoenix a Brad Pitt len letmo zažartoval na tému nedávnej ústavnej žaloby proti americkému prezidentovi. Meno Donalda Trumpa na rozdiel od minulých ročníkov počas galavečera nezaznelo ani raz.