NAKA zadržala ľudí zo SIS, ministerstva obrany aj Hlavných správ. Dôvodom je špionáž pre Rusko

NAKA zadržala ľudí zo SIS, ministerstva obrany aj Hlavných správ. Dôvodom je špionáž pre Rusko Ilustr. reprofoto RT

Národná kriminálna agentúra (NAKA) podľa informácií Denníka N zadržala plukovníka zo slovenského ministerstva obrany, príslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) a osobu, ktorá je spojená s dezinformačným webom Hlavné správy. Minimálne jeden zo zadržaných sa už k trestnému činu priznal, informuje Denník N. Osoby mal podplácať zamestnanec ruského veľvyslanectva na Slovensku.

Hlavné správy nepriamo potvrdili, že pre nich pracoval ruský špión. "Hlavné správy sa dištancujú od činnosti občasného nehonorovaného dopisovateľa, ktorý mal pracovať pre ruskú rozviedku. O tejto jeho činnosti nikto v redakcii nevedel. Jeho príspevky sa netýkali Ruska, nemal žiaden vplyv na chod denníka Hlavné správy. Preto žiadame, aby Hlavne správy neboli zaťahované a spájané so súkromnou aktivitou tohto občasného dopisovateľa, ktorý za svoje príspevky ani nedostával honorár," napísali Hlavné správy na sociálne siete.
Aj Ruské veľvyslanectvo šíri mnohé dezinformácie a hoaxy v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

„Na základe vyhodnotenia slovenských spravodajských služieb, Slovenská republika dnes rozhodla o vyhostení troch pracovníkov Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike za ich pôsobenie v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch,“ vyhlásilo ministerstvo.

Ruské veľvyslanectvo šíri na sociálnych sieťach najprimitívnejšie dezinfomácie o vojne na Ukrajine:

Diplomati musia opustiť územie Slovenskej republiky do 72 hodín. „Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky zároveň dôrazne vyzýva Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike, aby jeho zástupcovia vykonávali svoju činnosť v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch, k čomu sa obe krajiny v minulosti zaviazali, a aby upustili od ďalších aktivít v rozpore s predmetným dohovorom, ďalšími ustanoveniami medzinárodného práva a diplomatickými zvyklosťami.“

Zadržanie osoby z Hlavných správ prichádza krátko po tom, ako Národný bezpečnostný úrad vypol Hlavné správy a ich partnerský web Armádny magazín. Na stránke identifikovali škodlivú aktivitu podľa zákona o kybernetickej bezpečnosti. „NBÚ rozhodol v zmysle zákona o kybernetickej bezpečnosti na základe dodaných a vyhodnotených podkladov od bezpečnostných zložiek štátu,“ informoval hovorca Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Peter Habara. Oba weby naďalej šíria dezinformácie a proruské manipulácie na sociálnych sieťach.

Podrobnosti: NBÚ zablokoval najväčší proruský web na Slovensku Hlavné správy aj ich Armadnymagazin.sk

Hlavné správy sú najväčší dezinformačný web na Slovensku

Ich obsah tvoria väčšinou agentúrne správy, mnohé však manipulatívne upravujú. Preberajú proruské články a v hodnotení zahraničnej politiky optiku Kremľa.

Hlavné správy majú najväčšiu čítanosť na dezinfoscéne. Podľa odhadov Omediach.com je to približne tretina až polovica čítanosti Denníka N. Vznikli v roku 2012, stojí za nimi košická firma Heuréka Evolution.

Po roku 2018 nastal prudký nárast počtu zverejnených správ, čítanosti ale aj tržieb webu.

Web funguje ako denník – publikuje denne veľké množstvo článkov (pracovné dni cca 200, víkendy 50). Majú klasické podsekcie a dokonca aj vlastnú dennú karikatúru, fotku dňa, sekciu blogov. Dávajú priestor väčšine antisystémoých strán a hnutí.

Súčasťou HS bol posledné roky aj proruský Armadnymagazin.sk, ktorý prinášal jednostranné informácie o bezpečnosti, obrane. Väčšina textov bola preberaná od proruských autorov. Aj tento web dnes nefunguje.

Pre Hlavné správy píše aj Rus Jevgenij Paľcev (podpisuje sa menom Eugen Rusnák), upozornil v minulosti Denník N. Jeho texty šírili kremeľskú propagandu. Paľcev má kontakty s ruskou mediálnou skupinou Rossija Segodňa (Rusko dnes), ktorú financuje Kremeľ.