České ministerstvo obrany čelí správnej žalobe kvôli zásahu proti dezinformačným webom. Na súd sa obrátili organizácie Otvorená spoločnosť a Institute H21, podľa ktorých bol postup štátu nezákonný. Usilujú sa tiež o vydanie predbežného opatrenia, ktoré by ministerstvu zakázalo zdržať sa podobných zásahov. ČTK to oznámil Vojtech Šrámek z Institute H21. Ministerstvo obrany ČTK oznámilo, že žalobu zatiaľ nedostalo, a preto sa k nej zatiaľ nemôže vyjadriť.
Česká vláda, podobne ako orgány na Slovensku, 25. februára, deň po začatí ruskej invázie na Ukrajinu, vyzvala na prijatie opatrení "vedúcich k zamedzeniu šírenia nepravdivých a zavádzajúcich informácií v kybernetickom priestore, ktoré slúžia na manipulovanie obyvateľstva Českej republiky smerom k ospravedlneniu a schvaľovaniu aktuálnej ruskej vojenskej agresie voči Ukrajine". Združenie CZ.NIC potom zablokovalo weby Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz. Sedem z nich na konci mája odblokovalo - okrem Aeronetu, ktorý podľa združenia nemá v registri uvedené správne údaje o držiteľovi.
Iniciátori žaloby pripomenuli, že k zablokovaniu proruských dezinformačných webov pristúpili aj mobilní operátori. Žalobcovia rozporujú to, že blokácia bola nezávislým rozhodnutím súkromných subjektov. "Tvrdíme, že k zablokovaniu došlo na základe záväzného faktického pokynu zo strany Národného centra kybernetických operácií pri Vojenskom spravodajstve ministerstva obrany," napísali v spoločnom vyhlásení.
Upozornili na to, že národné centrum poslalo 25. februára združeniu CZ.NIC oficiálny list, v ktorom žiadalo znemožnenie prístupu k dezinformačným stránkam a priložilo zoznam konkrétnych webov. Formulácie v liste nemožno podľa žalobcov interpretovať inak ako ako záväzný faktický pokyn zo strany štátnej moci.
Podľa Otvorenej spoločnosti a Institute H21 porušil tento zásah princípy právneho štátu, slobody prejavu, práva prijímať informácie, slobody myslenia a vedeckého bádania. "Takéto konanie verejnej moci je extrémne rizikové a potenciálne zneužiteľné do budúcnosti," uviedli.
Zároveň zdôraznili, že necítia žiadne sympatie k obsahu zablokovaných webov. "Princípy demokratického právneho štátu však nemožno vymeniť za zdanie vyššieho dobra. Naopak práve to by bola prehra, preto je v týchto chvíľach potrebné trvať na ich vynútení," uzavrel Oldřich Kužílek z Otvorenej spoločnosti.