Arcibiskup Orosch šíri konšpirácie o tom, či obete zo Zámockej boli nevinné

Arcibiskup Orosch šíri konšpirácie o tom, či obete zo Zámockej boli nevinné Foto: Facebook TA

Trnavský arcibiskup Ján Orosch v internom obežníku pre kňazov sa venoval aj vražde na Zámockej ulici. V liste píše, že ho zasiahla správa o vražde dvoch mladých ľudí z LGBTIQ+ komunity, no zároveň vyjadril nespokojnosť s tým, že vo vyjadreniach predstaviteľov štátu, bežných občanov aj zástupcov cirkvi mu vadí slovo „nevinné“ obete. Na list upozornil Denník N, ktorému ho poskytol nemenovaný kňaz, ktorý s textom arcibiskupa nesúhlasí.

 „Ľudia, počnúc majiteľom klubu „Tepláreň“, návštevníci klubu, o ktorých sme sa nedozvedeli nič o ich veku, o ich možnej drogovej závislosti, pohoršlivom – a zo strany veriacich právom videnom – nemravnom konaní, až po poľutovaniahodné obete, sú naozaj všetci nevinní?“ pýta sa v liste najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi v Trnavskej arcidiecéze.

Ján Orosch si v texte kladie otázku, či v Teplárni niekedy bola protidrogová razia. Čitateľovi podľa Denníka N tým podsúva obraz o obetiach ako o závislých od drog, pričom na to nemá žiadne dôkazy. „Zaujímalo by ma, koľkokrát bola v Teplárni protidrogová razia, ako často sa tam objavila kontrola osôb mladších ako osemnásť rokov, kto je vlastne majiteľom tohto „zariadenia“?“ pýta sa, pričom je známe, že Tepláreň vlastní Roman Samotný.

„Viem si totiž predstaviť, že ani raz sa tam žiadna kontrola nekonala. Prečo? Lebo by sa to mohlo považovať za homofóbne konanie.“ Arcibiskup dodáva, že o tragédii „sme sa vlastne nedozvedeli nič podstatné“.

Vraždu odsúdili politické špičky, Konferencia biskupov Slovenska a prípadom sa zaoberajú vyšetrovatelia.

Arcibiskup bez dôkazov polemizuje o tom, či boli Matúš Horváth a Juraj Vankulič skutočne nevinné obete.

"Je necitlivé a odsúdeniahodné zo strany trnavského arcibiskupa Oroscha podsúvať verejnosti obraz o obetiach teroristického útoku zo Zámockej ako o závislých od drog," napísala bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. "Mrzí ma, že sa o tom dozvedáme len deň po tom, ako katolícka cirkev zorganizovala omšu aj za Juraja a Matúša ako obete spomínanej vraždy a v ktorej arcibiskup Zvolenský kládol dôraz na lásku Boha ku každému bez rozdielu. Verím, že cirkev zaujme jasné stanovisko k uvedeným výrokom. Zvlášť od cirkvi asi prirodzene očakávame, že bude zmierovateľom, že bude tlmiť vášne a ponúkať cestu porozumenia. V tomto prípade ide, žiaľ, o pravý opak," dodala Kolíková.

Denník N ho oslovil, autorstvo listu potvrdil.

Odporúčame aj: TV Lux potrestali za omšu, v ktorej arcibiskup hovoril, že voliť Čaputovú je ťažký hriechom

KBS list nechcela komentovať. „KBS plní pastoračné úlohy pre dobro Cirkvi a všetkých veriacich. Keďže ide o dokument pre vnútornú potrebu Trnavskej arcidiecézy a slovo arcibiskupa sa viaže na tento dokument, KBS neprináleží ho komentovať,“ reagovala pre Denník N Tlačová kancelária KBS.

Ján Orosch sa už viackrát zviditeľnil kontroverznými vyhláseniami. Napríklad v roku 2015 zariadil, aby Adelu Vinczeovú vyškrtli z programu katolíckeho festivalu. V roku 2019 v kázni vysielanej na TV Lux veriacich upozorňoval, že ak budú v prezidentských voľbách hlasovať za jednu konkrétnu kandidátku, spáchajú ťažký hriech. Kandidátkou bola Zuzana Čaputová. 

Pred rokom kritizoval odbornú príručku pre rodičov o výchove k sexualite.

Aktualizácia 21:10:

Večer zverejnila prezidentka nasledujúci status:

Slová arcibiskupa ostro odsúdila polícia:

"Policajný zbor sa dôrazne ohradzuje voči obežníku, ktorý poslal jeho autor trnavský arcibiskup Ján Orosch kňazom vo svojej arcidiecéze. V liste sa nachádzajú časti, ktoré hrubo manipulujú teroristický útok na Zámockej ulici, stigmatizujú dve nevinné obete a popierajú samotnú kresťanskú vieru, ktorej je arcibiskup oficiálnym predstaviteľom.
Arcibiskup Ján Orosch sa v obežníku zamýšľa, či dve obete boli “nevinné”, či nekonzumovali drogy alebo či miesto činu nebolo predmetom razií v súvislosti s drogami. Arcibiskup uvedené state uvádza ako opytovacie vety, čo je štandardná kreatívna technika manipulátorov, ktorí takto svoje skutočné myšlienky schovávajú za otázniky.
Tieto slová nielen hrubo urážajú pamiatku dvoch mladých ľudí a prácu vyšetrovateľov Policajného zboru, ale stávajú sa súčasťou nenávisti v našej spoločnosti. Pre dôkazy o stúpajúcej agresii nemusíme chodiť ďaleko. Stačí sa pozrieť na posledné prípady zo slovenských škôl. Autorita, akou by mal byť arcibiskup pre veriacich, na miesto spájania a upokojovania, rozdeľuje spoločnosť na základe manipulatívnych otázok založených na klamstve."