Včera o polnoci sa skončila 15-dňová lehota na lov vlka, ktorú umožnila nová vyhláška Ministerstva životného prostredia SR. Počas tohto obdobia bolo oficiálne ulovených 23 jedincov. Proti lovu sa ozvali aj zahraničné ochranárske organizácie, ktoré upozornili na zastreleného vlka v prihraničnej oblasti. Obávajú sa, že slovenskí poľovníci môžu usmrtiť migrujúce vlky zo susedných krajín, kde je vlk prísne chránený. Ukončenie lovu však neznamená, že vlky sú v bezpečí. Hrozbou pre nich je aj pytliactvo a stanovenie novej kvóty na sezónu 2025/2026.
Poľovníci mohli vlka loviť prvých pätnásť januárových dní a kvótu rezort pôdohospodárstva stanovil na 74 jedincov. Odborníci z organizácií My sme les, Aevis a WWF Slovensko dlhodobo upozorňujú, že vyhláška umožňujúca lov vlka ide proti odborným argumentom a ohrozuje populáciu vlka na Slovensku.
„Vyhlášku ministerstva životného prostredia, ktorá umožnila lov vlkov, považujeme za politicky motivované a veľmi zlé rozhodnutie. Je to ďalšia ukážka toho, ako sa dá moc zneužiť na presadzovanie osobných záujmov. Ministerstvo by malo vlky chrániť, zamerať sa najmä na preventívne opatrenia a kompenzovať prípadné škody, ktoré tieto chránené živočíchy spôsobujú farmárom. To, čo však v skutočnosti robí, je diletantstvo a presadzovanie poľovníckej agendy,“ konštatoval Rastislav Mičaník, riaditeľ organizácie Aevis.
„Lov vlka je neadresný a poľovníci strieľajú náhodné jedince. Môžu tak oslabiť existujúce svorky a znížiť ich schopnosť loviť svoju prirodzenú korisť, ktorou je raticová zver. Oslabené svorky majú častejšie tendencie k útokom na hospodárske zvieratá“, upozornil Marek Kuchta z iniciatívy My sme les.
Napriek opakovaným výzvam Ministerstvo životného prostredia SR vyhlášku nezrušilo. „Včerajšou polnocou sa vlky dočkali zdanlivého pokoja a nateraz sa skončil ich oficiálny lov. Naďalej však ostávajú v ohrození najmä z dôvodu pytliactva a očakávaného stanovenia novej loveckej kvóty na sezónu 2025/2026. Lov vlkov na Slovensku vnímame ako bezohľadné narúšanie ochrany kľúčového druhu v našej prírode. Toto rozhodnutie nemá oporu v odborných dátach a ide proti cieľom ochrany biodiverzity, ku ktorým sa Slovensko zaviazalo. Lov vlkov, najmä v pohraničných oblastiach, zároveň ohrozuje aj populácie, ktoré sú chránené v okolitých krajinách, a Slovensko tým riskuje ďalší konflikt s európskou legislatívou, hovorí expert WWF Slovensko Milan Janák, ktorého obavy potvrdzuje aj fakt, že proti vyhláške sa už ozývajú hlasy zo susedného Česka. Hnutí DUHA Šelmy upozornilo, že na Slovensku môžu byť zastrelené aj jedince pohybujúce sa v prihraničných oblastiach. Európskej komisii už podali sťažnosť na Slovensko, ktoré neurobilo povinné cezhraničné posúdenie vplyvu lovu na vlky, čím porušilo európsku legislatívu.
Riaditeľ Greenpeace Slovensko Marek Mikle upozorňuje, že slovenské lesy sú neoddeliteľnou súčasťou Karpát, jedného z najvýznamnejších prírodných regiónov Európy, kde vlky zohrávajú nenahraditeľnú úlohu v udržiavaní rovnováhy ekosystémov: „Ministerstvo životného prostredia tento fakt odmieta vidieť a ohrozuje tak ekologickú stabilitu tohto unikátneho regiónu. Pýtame sa, kde sú hranice arogancie moci? Čo všetko si môžu dovoľovať ľudia, ktorí majú chrániť životné prostredie? Vedenie rezortu opakovane ukazuje neschopnosť a nevôľu chrániť prírodu a preto žiadame jeho okamžitý odchod.“
Organizácie My sme les, Aevis, WWF Slovensko a Greenpeace Slovensko budú pokračovať v boji za ochranu vlka najmä presadzovaním legislatívnych zmien, medzinárodnou spoluprácou s ochranárskymi a odbornými organizáciami ako aj európskymi inštitúciami, monitoringom nelegálneho lovu a šírením osvety o preventívnych opatreniach na ochranu hospodárskych zvierat.