SaS: Navrhuje zakotviť členstvo v NATO a v EÚ do Ústavy SR. Vyzývame koaličných poslancov, aby to podporili

Robert Fico nás ťahá preč od európskych a euroatlantických organizácií a to je neprijateľné. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) predstavila zásadný návrh zmeny Ústavy, ktorý podá na februárovú schôdzu. Chce do nej zakotviť členstvo Slovenska v EÚ a NATO.

Predseda SaS Branislav Gröhling povedal, že Robert Fico poškodzuje záujmy občanov Slovenska, nielen doma, ale aj v zahraničí. „Výsledok Ficovej vlády je zamilovaný obdiv k Rusku a poškodzovanie našich vzťahov s partnermi v EÚ a NATO. Pre nás je členstvo v EÚ a NATO nespochybniteľný záväzok a kľúčový dôkaz zahraničnopolitického ukotvenia Slovenska,“ uviedol Gröhling. Takéto konanie je podľa SaS neprijateľné, rozhodla sa preto podať na februárovú schôdzu novelu Ústavy.

„Predstavitelia koalícia, konkrétne Hlasu, opakovane hovoria, že Ficove rokovanie v Moskve a návšteva poslancov v Rusku nespochybňuje našu orientáciu a Slovensko bude vždy v EÚ a NATO. Vraj sú toho garantom. Tak nech sa páči, majú šancu podporiť tento náš návrh. Ak môžeme mať v ústave zakotvené právo na hotovosť, vodu či volebný systém, tak tam jednoznačne patrí aj naše členstvo v týchto medzinárodných organizáciách,“ uviedol Branislav Gröhling.

Poslanec za SaS Ondrej Dostál povedal, že všetky vlády Slovenska od novembra 1989 sa snažili o naše členstvo v EÚ a v NATO a nik ho nespochybňuje. „Ale napriek existencii deklarovaného jasného zakotvenia Slovenska, reálna politika vlády a Roberta Fica je s tým v posledných svojich krokoch v rozpore. Ide presne opačným smerom. Vláda spochybňuje našu príslušnosť k západu a ťahá nás smerom k autokraciám a diktatúram na východe, akými sú Rusko či Čína,“ zdôvodnil potrebu zmeny ústavy.

 

K článkom ústavy, ktoré ohľadom NATO a EÚ už dnes ústava obsahuje, chce SaS doplniť explicitnú zmienku o tom, že Slovensko je členskou krajinou Európskej únie. „Zároveň navrhujeme prihlásiť sa k hodnotám, na ktorých je EÚ založená. Rovnako navrhujeme zmeniť tretí odsek v článku 7 ústavy tak, že bude konštatovať, že Slovenská republika je členskou krajinou Severoatlantickej aliancie a že si bude plniť všetky záväzky, ktoré jej z tohto členstva vyplývajú. Dnes ten článok len vytvára právny rámec pre vstup Slovenska do organizácie vzájomnej kolektívnej bezpečnosti, to sa naplnilo pred 20 rokmi vstupom Slovenska do NATO,“ opísal Ondrej Dostál zmeny.

„Od vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie a NATO ubehli už viac ako dve desaťročia. Týmto návrhom ústavného zákona sa navrhuje premietnuť široký a dlhodobý politický konsenzus v otázke potreby a významu členstva Slovenskej republiky v Európskej únii a NATO do ústavy tým, že ústava bude explicitne konštatovať, že Slovenská republika je členským štátom Európskej únie a NATO. Zároveň sa navrhuje do ústavy zakotviť aj prihlásenie sa k hodnotám, na ktorých je Európska únia založená, a k plneniu záväzkov, ktoré Slovenskej republike vyplývajú z členstva v NATO,“ hovorí Dostál.

Strana SaS pripomína, že viaceré členské štáty Európskej únie majú vo svojich ústavách upravené niektoré aspekty svojho členstva v Európskej únii. Napríklad Ústava Francúzskej republiky aj explicitne konštatuje, že Francúzska republiky sa zúčastňuje na Európskej únii. Taktiež to je aj v preambule chorvátskej ústavy či v Spolkovej republiky Nemecko.

„To, že žijeme pomerne pokojný a bezpečný život na Slovensku je odrazom toho, že sme súčasťou EÚ a NATO, čo nemôžu povedať napríklad naši východní susedia. Čo by dali Ukrajinci za záruky, ktoré máme my vďaka členstvu v NATO a EÚ? V ťažkej a napätej geopolitickej situácie, v akej sa nachádzame, je to skutočne výsadou. Sme v spoločnosti krajín, kde si vzájomne garantujeme pomoc a podporu. Týka sa to aj energetickej bezpečnosti, ktorá je dnes veľkou témou. Verím, že sa dokážeme naprieč politickým spektrom zhodnúť na tomto právnom geste a potvrdíme, že chceme aj naďalej patriť do európskej rodiny a chceme si plniť záväzky voči NATO. Musíme ubezpečiť občanov, že toto je jediná cesta,“ povedala poslankyňa Vladimíra Marcinková.