Americké ministerstvo spravodlivosti požaduje, aby internetový gigant Google zo skupiny Alphabet predal svoj prehliadač Chrome, obmedzil uprednostňovanie svojho vyhľadávača v systéme Android alebo bezplatne zdieľal s konkurenciou údaje, ktoré o používateľoch zhromažďuje. Na dodržiavanie požiadaviek by dohliadal päťčlenný výbor menovaný súdom a platený z peňazí spoločnosti.
Ministerstvo to navrhlo súdu s cieľom rozbiť monopol Googlu v on-line vyhľadávaní a súvisiacej reklame, uviedla v stredu agentúra Reuters. Google bude mať v decembri možnosť predložiť vlastné návrhy, požiadavky ministerstva označil za udivujúce.
Ak súd návrhu vyhovie, bude to znamenať, že Google bude v nasledujúcich desiatich rokoch čeliť prísnej regulácii. Google má teraz pod kontrolou asi 90 percent trhu on-line vyhľadávania a 95 percent vyhľadávania v smartfónoch. Nové súdne dokumenty rozširujú predchádzajúce požiadavky na rozvoľnenie monopolu.
"Prístup ministerstva spravodlivosti by viedol k bezprecedentnému prekročeniu vládnych právomocí, ktoré by poškodilo amerických spotrebiteľov, vývojárov a malé podniky. Ohrozil by aj globálne ekonomické a technologické prvenstvo Ameriky práve vo chvíli, keď je najviac potrebné," uviedol v reakcii šéf právneho oddelenia Googlu Kent Walker.
Dodržiavanie požadovaných opatrení by podľa návrhu prokurátora presadzoval päťčlenný technický výbor menovaný sudcom. Výbor, ktorý by Google musel platiť, by mal právomoc vyžiadať si dokumenty, pýtať sa zamestnancov a nazerať do softvérového kódu, ako vyplýva zo spisu.
Google by tiež podľa návrhu musel za symbolickú cenu poskytovať licencie na výsledky vyhľadávania konkurentom a bezplatne s nimi zdieľať údaje, ktoré zhromažďuje o používateľoch. Dáta, ktoré by nemohol zdieľať z dôvodu ochrany súkromia, by po novom nesmel ani zhromažďovať.
Ministerstvo spravodlivosti tiež požaduje, aby súd ukončil exkluzívne dohody, podľa ktorých Google ročne platí spoločnosti Apple a ďalším predajcom elektronických zariadení miliardy dolárov za to, aby východiskovým vyhľadávačom na ich tabletoch a mobilných telefónoch bol práve ten od Googlu.
Chrome je najpoužívanejším prehliadačom na surfovanie na internete s trhovým podielom približne 60 percent v Spojených štátoch a s približne dvoma tretinami celosvetovo. Ak by vláda firmu na predaj Chromu prinútila, bol by to historický zásah proti jednej z najväčších technologických spoločností na svete.