Americká spoločnosť Google predstavila svoj nový kvantový čip, ktorý podľa nej dosiahol prevratné výsledky. Pri testoch dokázal za päť minút vyriešiť výpočtovú úlohu, ktorá by dnešným najrýchlejším počítačom trvala dlhšie ako vek vesmíru, uviedla spoločnosť. Čip tiež dokáže výrazne znížiť chybovosť, ktorá je jedným z najväčších problémov tejto technológie, uviedla.
Vedci sa už desaťročia snažia využiť vlastnosti subatomárnych častíc vo výpočtoch. Napríklad ten istý elektrón sa môže spojiť s inou časticou na veľkú vzdialenosť vďaka efektu kvantového previazania alebo sa nachádzať na rôznych miestach v rovnakom čase.
Zatiaľ čo tradičné výpočty sa spoliehajú na bity, t. j. jednotky a nuly, kvantové výpočty využívajú kvantové bity - qubity - ktoré môžu byť jednotkou aj nulou. Qubity sú síce extrémne rýchle, ale náchylné na chyby, pretože ich môže narušiť subatomárna častica odkiaľsi z vesmíru, uviedla agentúra Reuters.
Čím viac qubitov je na čipe, tým viac chýb môže vzniknúť, čo môže degradovať čip na úroveň bežného počítača. Preto vedci už od 90. rokov 20. storočia pracujú na tzv. kvantovej korekcii chýb. Spoločnosť Google teraz oznámila, že sa jej podarilo prepojiť qubity čipu Willow tak, že s rastúcim počtom qubitov klesá chybovosť. Spoločnosť tvrdí, že dokáže opravovať chyby v reálnom čase, čo je podľa nej kľúčový krok k tomu, aby sa kvantové počítače stali praktickými.
„Výkon čipu Willow je ohromujúci: za menej ako päť minút vykonal výpočet, ktorý by jednému z najrýchlejších súčasných superpočítačov trval 10^25 rokov (10 sextilliónov rokov). Pre lepšiu predstavu: je to 10 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 rokov. Toto neuveriteľné číslo ďaleko presahuje známe časové stupnice vo fyzike a vek vesmíru. Podporuje to teóriu, že kvantové výpočty prebiehajú v mnohých paralelných vesmíroch, čo je v súlade s myšlienkou multiverza, ktorú ako prvý predstavil fyzik David Deutsch,“ uviedla spoločnosť.
Hoci matematický problém, ktorý vyriešilo kvantové laboratórium spoločnosti Google v kalifornskej Santa Barbare, nemá praktické využitie, spoločnosť dúfa, že kvantové počítače jedného dňa vyriešia problémy v medicíne alebo umelej inteligencii, na ktoré súčasné počítače nestačia, uviedla agentúra Reuters.