Spoločnosť OpenAI zvažuje možnosti zavedenia reklamy do svojich produktov umelej inteligencie (AI). Dôvodom je snaha nájsť ďalšie zdroje tržieb, pretože sa firma chce premeniť na ziskovú spoločnosť. Denníku Financial Times to povedala finančná riaditeľka OpenAI Sarah Friarová. Zatiaľ je ale všetko iba vo fáze počiatočných úvah.
Spoločnosť si v októbri zaistila v rámci nového kola financovania 6,6 miliardy USD. Teraz najíma reklamné talenty od veľkých technologických konkurentov, ako Meta a Google, povedali denníku FT informované zdroje.
Friarová uviedla, že podnikanie firmy v súčasnosti zažíva rast a súčasný obchodný model prináša významné príležitosti. Firma je ale tiež otvorená skúmaniu ďalších tokov tržieb. Nevylúčila reklamu, ale zatiaľ OpenAI nemá podľa nej žiadne aktívne plány na reklamu, pretože reklamné modely majú aj množstvo svojich nevýhod. Menší konkurent Perplexity už testuje reklamu vo svojom vyhľadávači poháňanom AI.
Reklama sa stala veľmi úspešnou možnosťou, ako zarobiť na obrovskom počte internetových užívateľov pre veľké technologické spoločnosti ako Google a Meta. Predstavitelia OpenAI sú však rozdelení v názore na to, ako by reklama na platforme mohla vyzerať, upozornili informované zdroje.
OpenAI rýchlo rastie a je teraz jednou z najhodnotnejších súkromných spoločností v Silicon Valley. Hodnota firmy je 150 miliárd USD. V súčasnosti je OpenAI neziskovou spoločnosťou, ale chce sa premeniť na ziskovú. Náklady na tréning nových modelov AI sú však obrovské, čo znamená, že firmy zamerané na AI hľadajú nové cesty ku komercializácii svojej technológie a často organizujú kolá financovania, kedy sa snažia získať peniaze u investorov.
Spoločnosť OpenAI patrí k priekopníkom AI. V roku 2022 sprístupnila svojho chatovacieho robota ChatGPT zadarmo verejnosti. Systém si rýchlo získal popularitu a výrazne prispel k súčasnej vlne záujmu verejnosti, médií a investorov o AI. V súčasnosti má ChatGPT týždenne viac ako 250 miliónov aktívnych užívateľov.
Jedným z najväčších zdrojov tržieb OpenAI je prístup k aplikačnému programovaciemu rozhraniu (API), ktorý umožňuje podnikom a vývojárom vytvárať aplikácie s využitím jeho technológie, a predaj individuálnych a podnikových licencií ChatGPT. Zdroje však upozorňujú, že API nie je podnikanie s vysokou maržou.