Neustále sledovanie dokonalých životov influencerov a kamarátov vedie k nízkemu sebavedomiu

Neustále sledovanie dokonalých životov influencerov a kamarátov vedie k nízkemu sebavedomiu Ilustr. foto: Orange

Najlepší priatelia, kamaráti, influenceri na sociálnych sieťach ukazujú často len ideálny život. Ak si aj neupravujú svoj výzor filtrami, zvyčajne zdieľajú len dokonalé momenty zo svojho života. Nedelia sa o trápenia, ktoré prežíva väčšina ľudí. To vedie k nezdravému porovnávaniu mladých a k záverom, že v ich živote niečo nie je v poriadku, prípadne, že oni sami nie sú v poriadku. To dokáže poriadne zamávať sebavedomím nielen tínedžera.

Článok je súčasťou spolupráce Omediach.com a programu Beznastrah.online od Orangeu, ktorého cieľom je vzdelávať dospelých o tom, ako môžu chrániť deti a mladých pred negatívnymi dopadmi používania digitálnych médií. Program prináša užitočné informácie a rady odborníkov, bezplatnú online poradňu a rovnomennú praktickú publikáciu pre rodičov. Súčasťou programu sú aj materiály pre učiteľov.

Pokiaľ dieťa nadobudne nízke sebavedomie a nepozná svoju skutočnú hodnotu, môže v živote zápasiť s rôznymi problémami. Negatívne myslenie je zvyčajne cestou k nebezpečným myšlienkam a rizikovému správaniu. V období dospievania môžu tínedžeri, ktorí sú si neistí sami sebou, začať skôr so sexuálnym životom alebo experimentovať s drogami či alkoholom. Nízke sebavedomie stojí tiež za zlým správaním vo vzťahoch. Pokiaľ sa tínedžeri cítia so sebou nespokojní, často sa správajú nepekne práve k svojim najbližším.

Časté prejavy nízkeho sebavedomia:

- cítia sa nemilovaní a nechcení
- majú problém hovoriť "nie" pod tlakom okolia
- majú ťažkosti s nadväzovaním priateľstiev či partnerských vzťahov
- majú strach zo zlyhania alebo strach z poníženia
- majú nízku úroveň motivácie
- odmietajú komplimenty nie zo zdvorilosti, ale zo skutočnej nedôvery, že si zaslúžia kompliment
- vedú negatívne reči o porovnávaní sa s ostatnými
- vyhýbajú sa skúšaniu nových vecí alebo odmietajú nové výzvy či príležitosti
- v neskoršom živote zvyknú trpieť úzkosťou, depresiou, osamelosťou alebo závislosťou

Nízke sebavedomie sa prejavuje rôzne. Takíto ľudia sú veľmi sebakritickí, môžu sa zdať navonok výrazne sebavedomí, no v skutočnosti to tak nemusí byť.

Jedným z najväčších darov, ktoré môžeme deťom odovzdať, je viera, že majú prirodzenú hodnotu a zaslúžia si byť milované také, aké sú. Pokiaľ ale trávia priveľa času v online svete, môže byť ich sebavedomie denne podkopávané množstvom falošných obrazov, ktoré vidia na sociálnych sieťach ale aj komentármi. Je preto aj v našich rukách, aby sme deťom pomohli v tom, aby výzvy dospievania zvládli čo najlepšie.

Tipy, ktoré pomôžu nielen deťom so sebaúctou:

1. Zruš si sledovanie účtov, pri ktorých máš zo seba zlý pocit - nájdi si influencerov, ktorí podporujú pozitívny body image a nepridávajú prehnané filtre na fotografie svojej tváre či tela, hovoria o zdravom životnom štýle, cestovaní, úspechoch, ale i zlyhaniach. Rozmanitosť je špecifikom sociálnych sietí. Stačí, ak si nájdeš dobré vzory.

2. Zisti, v čom si dobrý a zverejňuj obsahy, ktoré nesúvisia len so zovňajškom - nielenže sa budeš cítiť lepšie, ale možno inšpiruješ k niečomu podobnému aj svojich priateľov.

3. Buduj si pozitívne vzťahy - venuj priateľom viac skutočného času. Vnímaj online komunikáciu ako doplnok vášho vzťahu. Pri rozhovoroch zoči voči zachytíš množstvo detailov, ktoré vás povedú k intenzívnejšiemu porozumeniu a silnejšiemu priateľstvu.

4. Nauč sa zdvorilo hovoriť NIE
- láskaví, ale neasertívni ľudia bývajú často časom svojím okolím využívaní. Trpia tým a nevedia povedať, čo je už za hranicou ich komfortu. Nauč sa povedať nie na veci, ktoré sú ti nepríjemné tak, aby si druhú stranu neurazil, ale žil svoj život v zhode s tým, ako to cítiš. Nie by si mal hovoriť aj v online komunikácii. To, že máš mobil pri sebe, neznamená, že musíš byť neustále v pohotovosti a reagovať okamžite na každú požiadavku svojich kamarátov. Mysli na seba a vedome sa staraj o svoje duševné zdravie.

5. Daj si pauzu alebo skráť si čas na sociálnych sieťach - nadmerné trávenie času na sociálnych sieťach ťa oberá o psychickú pohodu. Daj si pravidelne digitálny detox od sociálnych sietí a užívaj si tento čas napríklad v prírode či relaxom.

6. Nájdi si nové aktivity, ktoré ťa budú tešiť -
tanec, spev, maľovanie či hranie futbalu. Je to priestor, kde môžeš získať pravidelne radosť a pocit úspechu zo svojho napredovania.

7. Športuj a tráv čas vonku, či v prírode -
šport podporuje zdravie, ale i psychickú pohodu a vedie k spokojnosti so sebou samým.

8. Mysli pozitívne -
ak ponecháš negatívne myšlienky vo svojej mysli, ovládnu ju a po chvíli začneš cítiť smútok, zmätok, zlú náladu či úzkosť. Preto je dôležité, aby si sa naučil vedome prelaďovať svoju myseľ pozitívnym smerom hneď, ako ťa prepadnú negatívne myšlienky.