Polícia dostane v najbližších dňoch preklad väčšej časti dokumentov zahraničných diplomatických a spravodajských služieb, ktoré by mohli vniesť svetlo do úmrtia niekdajšieho ministra zahraničia Československa Jana Masaryka. Na základe znovuotvorenia prípadu sa policajtom tiež prihlásilo mnoho občanov, ktorí chcú poskytnúť svoje svedectvá. ČTK a Českému rozhlasu to povedal riaditeľ Úradu dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu (ÚDV) Dalimil Sypták.
Syn prvého československého prezidenta zomrel v noci na 10. marca 1948 po páde z okna Černínskeho paláca v Prahe. Čo sa predtým v jeho služobnom byte stalo, je predmetom špekulácií. Podľa oficiálnej dobovej verzie spáchal samovraždu, policajný ÚDV má teraz nové podozrenie na vraždu. Dôvodom sú práve listiny z diplomatických archívov Francúzska, USA a Veľkej Británie.
"V súčasnej dobe prebiehajú preklady materiálov, ktoré sme dostali z diplomatických a spravodajských služieb. Zhruba dve tretiny už sú preložené a obdržíme ich v najbližších dňoch," uviedol Sypták. Dokumenty, ktoré vlani v lete získalo české ministerstvo zahraničia, bude polícia porovnávať s informáciami, ktoré pozná už z minulosti.
"Samozrejme sme si vedomí toho, že k udalosti došlo pred takmer ôsmimi desiatkami rokov," podotkol šéf ÚDV. Informácie, ktoré získavali vlády jednotlivých krajín prostredníctvom agentov diplomatických a spravodajských služieb, podľa neho určite nebudú obsahovať žiadnu priamu výpoveď k Masarykovej smrti. "Z povahy tých služieb to ani nie je možné. Je to zhruba v takej podobe, že od toho a toho sa zistilo, že napríklad spáchal samovraždu, alebo že údajne malo dôjsť k násilnej smrti a za tým má stáť ten a ten," vysvetlil policajt.
"K tomu pribúdajú ďalšie zdroje informácií. Na základe výzvy sa na nás obracia mnoho občanov, ktorí nám poskytujú rôzne svoje svedectvá - či už z počutia alebo fotografie z rodinných albumov. Vypočúvame ich, prípadne žiadame o zapožičanie kópií," pokračoval Sypták.
Prípad je podľa neho zaujímavý ako osobou Jana Masaryka, tak aj okruhom potenciálnych páchateľov, ktorí ho mohli zavraždiť. "Pokiaľ budeme usudzovať na to, že došlo k spáchaniu trestného činu vraždy, roztvárajú sa nožnice ďalších úkonov, ktoré by sme vykonávali. Okrem iného sa budeme zaoberať tým, či by v rámci poskytnutých svedectiev ešte niekde mohli byť stopy na nejakom tele," zmienil.
ÚDV Masarykov prípad naposledy odložil pred štyrmi rokmi, keď preverovanie uzavrel bez toho, aby dospel k jednoznačnému záveru. Teraz Sypták vytvoril na došetrenie špeciálny tím, ktorý vedie. Sú v ňom traja vyšetrovatelia a dvaja kriminalisti-bádatelia. "Zmyslom je rozprestrieť sily a prostriedky tak, aby sme naznačené smery ďalšieho vývoja mohli čo najrýchlejšie preveriť," vysvetlil riaditeľ. Kedy by tím mohol zverejniť výsledky svojej práce, zatiaľ nechcel predvídať. Podľa neho to ale "nebudú roky". Poskytovanie podrobnejších informácií o kauze si vyhradilo dozorujúce Mestské štátne zastupiteľstvo v Prahe.