Sloboda médií na Slovensku čelí bezprecedentnej kríze, upozorňujú zahraničné novinárske organizácie

Sloboda médií na Slovensku čelí bezprecedentnej kríze, upozorňujú zahraničné novinárske organizácie

Sloboda médií na Slovensku čelí bezprecedentnej kríze, ktorá slúži ako kritický test pre záväzok Európskej únie chrániť slobodu médií a demokratické hodnoty, varujú dnes partnerské organizácie Medzinárodnného tlačového inštitútu (IPI) a Media Freedom Rapid Response (MFRR*) v dnes zverejnenej hodnotiacej správe z misie zahraničných novinárskych organizácií na Slovensku.

Správa konštatuje, že od znovuzvolenia "populistického lídra Roberta Fica a zostavenia novej vlády v októbri 2023 sa prostredie pre slobodu prejavu, pluralitu médií a nezávislú žurnalistiku stáva čoraz nepriateľskejšie. Novinári boli vystavení právnemu obťažovaniu, zastrašovaniu, očierňujúcim kampaniam a verbálnym útokom. Koaličná vláda pod vedením SMER-u medzitým zrušila verejnoprávnu televíziu (RTVS) a nahradila ju novou právnickou osobou (STVR), čím jej umožnila nahradiť vedenie a neúmerne ovplyvňovať redakčný obsah."

Kroky súčasnej slovenskej vlády nielenže ohrozujú mediálne prostredie v krajine, ale predstavujú aj významnú výzvu pre celoeurópske snahy o ochranu slobody médií a demokracie, najmä vo svetle novoprijatého Európskeho zákona o slobode médií (EMFA), píšu autori správy, ktorí zdôrazňujú, že v súlade s medzinárodnými a európskymi normami v oblasti ľudských práv a ako člen koalície pre slobodu médií má slovenská vláda povinnosť vytvárať bezpečné a priaznivé prostredie pre médiá a novinárov. Namiesto toho bolo misii jasné, že súčasná vláda odbúrava právnu ochranu slobody médií a podnecuje čoraz nepriateľskejšie prostredie pre novinárov.

Správa vychádza zo zistení z misie zameranej na zisťovanie faktov, ktorú 25. – 26. novembra 2024 uskutočnili partneri organizácie Media Freedom Rapid Response (MFRR). *Misiu viedol Medzinárodný tlačový inštitút (IPI) a pripojili sa k nej ČLÁNOK 19 Európa, Európska federácia novinárov (EFJ) a Európske centrum pre slobodu tlače a médií (ECPMF).

Kľúčové zistenia misie: 

• Narúšanie právnej ochrany a nepriateľské prostredie: Slovenská vláda obmedzuje právnu ochranu slobody médií, ako je návrh zákona o práve na odpoveď, a podnecuje čoraz nepriateľské prostredie pre novinárov. Otvorené pohŕdanie nezávislými médiami zo strany vlády spojené s propagáciou „alternatívnych“ kanálov známych šírením dezinformácií ešte viac zhoršuje túto nepriateľskú klímu.

• Nepretržitá beztrestnosť za násilie na novinároch: Stále nevyriešený prípad vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej zostáva ostrou pripomienkou nebezpečenstva, ktorému čelia novinári na Slovensku. Rozhodnutie vlády o zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry výrazne znižuje pravdepodobnosť dosiahnutia úplnej spravodlivosti v tomto prípade a zintenzívňuje obavy o bezpečnosť novinárov. 

• Nezávislosť verejnoprávneho média v ohrození: Vládny krok zrušiť verejnoprávnu RTVS a nahradiť ju novým subjektom STVR je jasným pokusom o kontrolu verejnoprávneho média a jeho programu. Nová štruktúra umožňuje väčší vplyv vlády pri menovaní vedenia vysielateľa, čo môže ohroziť jeho redakčnú nezávislosť.      

• Podkopanie nezávislosti mediálneho regulátora: Návrh reštrukturalizovať mediálneho regulátora, Radu pre mediálne služby, s cieľom sústrediť moc do rúk predsedu, by podkopal jeho nestrannosť a posilnil by vplyv vlády na jeho rozhodnutia.  

• Obmedzenia slobody médií: Kombinácia zvýšenej kontroly nad verejnoprávnymi médiami a iniciatív na podkopanie regulačnej nezávislosti, spolu s hrozbami obmedzenia štátnej reklamy na potrestanie kritickej žurnalistiky, podporuje obmedzovania médií a je priamo v rozpore s kľúčovými princípmi EMFA.

• Dôveryhodnosť EÚ: Situácia na Slovensku predstavuje značnú výzvu pre dôveryhodnosť Európskej únie a jej schopnosť presadzovať štandardy slobody médií v rámci jej členských štátov. Reakcia EÚ na tieto problémy na Slovensku bude mať kľúčový význam a môže sa stať precedensom pre riešenie porušovania slobody médií v rámci celého bloku. 
 
Správu uviedli partneri MFRR pred siedmym výročím vraždy slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej 21. februára 2018, čo podčiarkuje pretrvávajúci nedostatok plnej spravodlivosti a širšie hrozby, ktorým sloboda médií na Slovensku čelí.

Toto vyhlásenie bolo koordinované organizáciou Media Freedom Rapid Response  (MFRR), celoeurópskym mechanizmom, ktorý sleduje, monitoruje a reaguje na porušovanie slobody tlače a médií v členských štátoch EÚ, kandidátskych krajinách a na Ukrajine. Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou.

Správa má informovať medzinárodné spoločenstvo a tvorcov politík EÚ a slúžiť ako základ pre rozvoj cielených intervencií na ochranu a posilnenie nezávislosti médií na Slovensku.