Na Slovensku bola koncom novembra misia zástupcov štyroch medzinárodných novinárskych organizácií, ktoré po svojich zisteniach zverejnili spoločné vyhlásenie na podporu slobody médií na Slovensku, v ktorom žiadajú politikov záruky nezávislosti a bezpečnosti novinárov. Štyri medzinárodné organizácie zaoberajúce sa slobodou tlače, slobodou prejavu a novinármi - Medzinárodný tlačový inštitút (IPI), Európske centrum pre slobodu tlače a médií (ECPMF), ARTICLE 19 Europe a Európska federácia novinárov (EFJ) - žiadajú vládu, aby okamžite prestala očierňovať a diskreditovať novinárov, zaručila redakčnú nezávislosť všetkých médií vrátane verejnoprávnych a stiahla všetky legislatívne opatrenia, ktoré obmedzujú slobodu médií.
"Sloboda médií na Slovensku čelí rastúcej hrozbe a na jej ochranu sú potrebné naliehavé opatrenia. Slovenská vláda - člen Koalície za slobodu médií - je povinná podporovať bezpečné a priaznivé prostredie pre médiá a novinárov. Namiesto toho súčasná vláda znižuje právnu ochranu slobody médií a podporuje čoraz nepriateľskejšie prostredie pre novinárov," píšu organizácie v spoločnom vyhlásení (CELÉ ZNENIE).
Ohrozenie bezpečnosti novinárov
Upozorňujú, že vládni úradníci a politici na Slovensku pravidelne urážajú a vyhrážajú sa novinárom, čím vytvárajú nepriateľské prostredie, ktoré poškodzuje dôveru verejnosti v médiá a ohrozuje fyzickú bezpečnosť novinárov. Pripomínajú, ako premiér Fico označil novinárov z hlavných médií za „krvilačných bastardov“, vyhrážal sa im novými obmedzeniami a navrhoval im, aby sa za svoje spravodajstvo zodpovedali. Takéto slovné útoky zopakovali aj ďalší vládni predstavitelia, ktorí obvinili novinárov z podnecovania násilia a prispievania k spoločenským nepokojom. Najmä Andrej Danko, predseda Slovenskej národnej strany, tvrdil, že médiá majú „krv na rukách“ po desivom atentáte na premiéra Fica, a naznačil, že kritické spravodajstvo je zodpovedné za vytvorenie nebezpečnej atmosféry.
"Vo všeobecnosti sú novinári na Slovensku vystavení tvrdému prenasledovaniu a útokom na internete. Poznamenávame, že po pokuse o atentát úrady prisľúbili, že zakročia proti nezákonným hrozbám na internete. Naša misia sa však dozvedela, že zatiaľ čo úrady riešia vyhrážky politikom, závažné obťažovanie novinárov neriešia," píšu organizácie, ktoré sa stretli na Slovensku zo zástupcami viacerých médií a požiadali aj o stretnutie so zástupcami štátu. "Sme znepokojení tým, že na rozdiel od predchádzajúcich návštev krajiny nám počas tejto cesty nebolo umožnené stretnutie so žiadnym vládnym úradom ani s oficiálnymi predstaviteľmi vládnej koalície."
Vulgárny útok na novinárov predviedol Fico aj dnes.
Podrobnosti: Fico sa zmohol už len na agresívny pohľad a vulgarizmy: Prestaňte, do riti, klamať! (VIDEO)
Pocit strachu v mediálnej komunite zhoršuje podĺa nich pretrvávajúca beztrestnosť v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a rozpustenie špeciálnej prokuratúry, ktorá bola zodpovedná za stíhanie všetkých osôb zodpovedných za tento zločin, vládou.
So znepokojením berú na vedomie vládny návrh na zmenu štruktúry mediálneho regulátora, Rady pre mediálne služby, z kolektívneho orgánu zloženého z deviatich členov rady na jednočlenný štatutárny orgán menovaný vládou. Tento krok by zvýšil kontrolu vlády nad mediálnym regulátorom, a preto by znamenal odklon od zásad Európskeho zákona o slobode médií. Upozorňujú aj na ďalšie právne hrozby. Medzi tieto patrí navrhovaná úprava o „zahraničných agentoch“ ale aj zmeny vykonané v zákone o slobodnom prístupe k informáciám - konkrétne predĺženie lehoty na odpoveď z 8 na 12 dní a zavedenie možnosti spoplatnenia žiadostí o prístup k informáciám - obmedzujú právo na prístup k informáciám na Slovensku."Znepokojuje nás aj nová legislatíva, ktorá by pod hrozbou pokút vyžadovala od médií zverejňovať odpovede politikov na novinársky obsah."
Žaloba Fica proti šéfredaktorovi Aktualít
Žaloba SLAPP premiéra Fica proti redaktorovi Aktualít Petrovi Bardymu, v ktorej premiér požaduje 200 000 eur ako odpoveď na použitie jeho fotografie na knihe, ktorú Bardy napísal o Ficovi, podľa týchto organizácií poukazuje na riziko zneužitia právneho systému na zastrašovanie kritikov vlády. Zároveň ilustruje naliehavú potrebu, aby vláda zaviedla prísne zákony proti SLAPP v súlade s novými európskymi normami o SLAPP.
Na záver označili za znepokojujúce, že súčasná vláda odmieta poskytovať rozhovory, odpovedať na otázky na tlačových konferenciách alebo poskytovať informácie nezávislým médiám - a namiesto toho sa angažuje a podporuje „alternatívne“ médiá, ktoré sú všeobecne považované za šíriteľov dezinformácií vrátane proruských dezinformácií a papagájujú rétoriku útočiacu na nezávislé médiá. "Tento postup poškodzuje schopnosť novinárov vykonávať svoju prácu, podkopáva právo verejnosti na informácie a zodpovednosť vlády za svoje konanie."
Nedostatok transparentnosti a dialógu zo strany vlády je podľa nich alarmujúci. Preto vyzývajú vládu, aby okamžite prestala očierňovať a diskreditovať novinárov, zaručila redakčnú nezávislosť všetkých médií vrátane verejnoprávnych a stiahla všetky legislatívne opatrenia, ktoré obmedzujú slobodu médií.