Taliansky módny dom Versace sa ospravedlnil Číne za tričká, ktorá zobrazili čínske teritória Hongkong a Macao ako samostatné krajiny. Spoločnosť ich prestala vyrábať už na konci júla, kontroverzné nápisy si však všimli ľudia na čínskych sociálnych sieťach.
S podobným problémom sa momentálne stretávajú aj ďalšie západné značky - americká firma Coach alebo francúzska spoločnosť Givenchy, napísala agentúra Reuters.
Na kontroverznom tričku je zoznam miest, pri ktorých je vždy uvedená aj príslušná krajina. Objavuje sa tak napríklad dvojica "Miláno - Taliansko" alebo "New York - USA", užívateľov sociálnych sietí pobúrili nápisy "Hongkong - Hongkong" a "Macao-Macao". Obe bývalé európske kolónie patria pod Čínu.
Italian luxury brand @Versace apologizes on Sunday for mislabeling China's #HongKong Special Administrative Region and #Macau Special Administrative Region as countries on one of its T-shirt designs pic.twitter.com/V8Uyk2GXEu
— People's Daily, China (@PDChina) August 11, 2019
Talianska spoločnosť sa ospravedlnila na čínskej sociálnej sieti Weibo. "Ospravedlňujeme sa za spôsobený spor. Milujeme Čínu a rešpektujeme jej zvrchovanosť," uviedla firma. "Čínska územnú celistvosť je nedotknuteľná a za všetkých okolností neporušiteľná," dodala spoločnosť Versace. Osobné ospravedlnenie Čínskej ľudovej republike na svojom Instagrame zverejnila tiež Donatella Versace, hlavná módna návrhárka značky a sestra jej zakladateľa Gianniho. "Nikdy som nemala v úmysle spochybniť čínsku národnú zvrchovanosť, preto sa za túto nepresnosť osobne ospravedlňujem," uviedla návrhárka.
The Company apologizes for the design of its product and a recall of the t-shirt has been implemented in July. The brand accepts accountability and is exploring actions to improve how we operate day-to-day to become more conscientious and aware. pic.twitter.com/5K8u3c4Dbm
— VERSACE (@Versace) August 11, 2019
Do citlivej témy čínskych území sa zaplietli aj ďalšie luxusné značky. Americký Coach na podobne vyzerajúcom tričku uviedol Hongkong a Taiwan ako samostatné krajiny. Podobne to urobila aj francúzska značka Givenchy, firmy prišli o ambasádorov svojich značiek v Číne a na sociálnych sieťach čelia veľkej kritike.
Osobitné administratívne oblasti Macao a Hongkong od seba na juhu Číny delí delta Perlovej rieky. Pôvodne britský Hongkong sa stal súčasťou Čínskej ľudovej republiky v roku 1997, posledná portugalská kolónia Macao v roku 1999, obe majú od Pekingu oddelený právny systém. Hongkong v posledných mesiacoch zápasí s masívnymi demonštráciami proti dohľadu pevninskej Číny. Demonštrácie pôvodne začali ako protest proti zákonu o vydávaní stíhaných do pevninskej Číny a postupne prerástli v požiadavku na väčšiu demokratickosť politického systému.