Viac ako 70 centov za kopček zmrzliny? Kto sa nad tým pohoršuje, mal by sa porozhliadnuť do iných krajín. Líšia sa nielen ceny, ale aj chuťové zvyklosti, upozorňuje agentúra DPA a prináša príklady rôznych zmrzlinových kultúr vo svete:
Česká republika: V tradičnej cukrárni, ako je Ovocný Světozor v centre Prahy, stojí kopček zmrzliny 17 korún. Kto má chuť na niečo exotickejšie, zájde napríklad do francúzskej cukrárne Saint Tropez, kde stojí porcia 49 korún. V supermarketoch je naďalej obľúbená "ruská zmrzlina,"ktorá mnohým pripomína detstvo prežité v socializme.
Taliansko: V bašte zmrzlinového pôžitku záleží predovšetkým na tom, kde si človek "gelato" kúpi. Pri turistických atrakciách, napríklad v Ríme, musíte siahnuť podstatne hlbšie do peňaženky, ako v obytných štvrtiach. V Taliansku sa zvyčajne neobjednávajú jednotlivé kopčeky, ale druh zmrzliny. Cenu potom väčšinou určuje veľkosť pohára alebo kornútku. V priemere stojí jedna malá porcia, ktorá zodpovedá približne dvom kopčekom, približne 2,50 eura. V Ríme sa predáva zmrzlina celoročne, aj v zime.
Škandinávia: I keď tam ani v lete nebývajú poriadne horúčavy, sú Škandinávci zmrzlinou posadnutí. Je to ale drahší špás. Jeden kopček môže vyjsť v prepočte aj na viac ako 2 eura. Na pobrežnej promenáde v Osle si dokonca účtujú v prepočte 3 eura. Za ne ale dostanete poriadnu porciu. Obľúbenou špecialitou Nórov je zmrzlina zo sladkého drievka. Škandinávci ale experimentujú aj s inými exotickými druhmi. Majú napríklad bazalkovú s bielou čokoládou, olivovú alebo rebarborovú.
Odporúčame aj: Prieskum: Ktoré zmrzliny sú najobľúbenejšie na Slovensku?
Etiópia: V Etiópii je čerstvá zmrzlina stále ešte relatívne novým luxusom. V Addis Abebe, kde je kvôli značnej nadmorskej výške po väčšinu roka dosť chladno, zatiaľ existujú dva "zmrzlinové chrámy": Igloo a Bruno's. V oboch stojí kopček 25 Birr, čo je v prepočte približne euro. Na etiópskej pomery to je nehorázne veľa a zákazníkmi tak sú len vyššie vrstvy a cudzinci.
India: Jednou z najobľúbenejších kratochvíľ v indickej metropole Dillí je jesť zmrzlinu pri symbole mesta India Gate. Pojazdní zmrzlinári predávajú pomarančovú ľadovú drž za necelých 20 centov.
Turecko: V Istanbule stojí kopček zmrzliny tri líry (necelé euro). Špeciálne Kahramanmaraská zmrzlina, pomenovaná podľa juhotureckého mesta, stojí päť libier. Vyrába sa z ovčieho mlieka, cukru a salepového prášku, ktorý sa získava z lístkov orchidey. Predávajú je pouliční zmrzlinári v pestrom oblečení s dlhými lopatkami.
Francúzsko: Francúzske ceny zmrzliny sú medzi turistami povestné. U najlepších parížskych zmrzlinárov stojí kopček aj viac ako tri eurá. Napriek tomu sa pred renomovanými podnikmi, ako je napríklad Maison Berthillon na ostrove Île Saint-Louis, za pekného počasia tvoria dlhé rady. Mimo hlavné mesto sú ceny trochu priaznivejšie, ale aj tam sú ceny okolo dvoch eur za kopček úplne bežné.
Grécko: Zatiaľ čo v centre Atén stojí kopček aj 50 centov, na obľúbených turistických ostrovoch, ako sú Mykonos alebo Santorini, môže stáť až tri eurá. Všeobecne si ale Gréci, a tiež Cyperčania, na zmrzlinové kopčeky veľmi nepotrpia. Prednosť dávajú nanuku z kiosku. Dlhé rady sa pred zmrzlinovými stánkami zvyčajne netvoria.