Maloobchodné predaje alkoholu v Rusku dosiahli rekordné výšky, upozornil dnes server RBK. Za desať mesiacov tohto roku totiž maloobchodný predaj alkoholu v Rusku dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2017, odkedy sa zverejňujú oficiálne štatistiky.
Historické predaje zaznamenala ako vodka, tak tiché a šumivé vína. Predaje šumivých vín od roku 2017 dokonca vzrástli o 60 percent. Štatistické údaje sú podľa serveru The Moscow Times v rozpore s októbrovým prieskumom prokremeľského strediska o príklone Rusov k triezvosti a dávajú za pravdu názorom experta, že v krízach spotreba alkoholu rastie.
Od januára do októbra sa v Rusku predalo 1842 miliónov litrov alkoholických nápojov. Je to najvyššie číslo od roku 2017, napísal RBK s odvolaním sa na údaje Federálnej služby pre kontrolu trhu s alkoholickými a tabakovými výrobkami (RATK) s pripomienkou, že pred rokom 2017 RATK štatistiky nezverejňoval. Medziročne predaje alkoholu za desať mesiacov tohto roku stúpli o 0,8 percenta a od roku 2017 vzrástli o 21 percent.
Rekordný predaj zaznamenala vodka, ktorej sa za desať mesiacov predalo 625 miliónov litrov, a to je tiež najvyššie číslo od roku 2017, kedy sa za prvých desať mesiacov predalo 542 miliónov litrov. Za pozoruhodné ale server pokladá, že tohtoročné predaje vodky len mierne prekročili údaje z rovnakého obdobia predminulého roka, kedy sa v Rusku tiež predalo 625 miliónov litrov vodky.
Tichých vín sa v maloobchode za desať mesiacov predalo 469 miliónov litrov, čo je 0,9 percenta viac ako vlani a oproti roku 2017 je to rast o 22,5 percenta. Predaje šumivých vín vzrástli na 163 miliónov litrov, čo je o 10,9 percenta viac ako v rovnakom období minulého roka.
V Rusku sa za desať mesiacov tohto roku vyrobilo 271 miliónov litrov tichého a 135 miliónov litrov šumivého vína, čo je aj najvyšší ukazovateľ od roku 2017.
Najväčší rast v predajoch vykázali likéry a ďalší tvrdý alkohol (whisky, rum, gin, calvados atď.), ktorých sa predalo 132, respektíve 113 miliónov litrov. To predstavuje rast o 16,6, respektíve 15,7 percenta oproti minulému roku.
Naopak prudko poklesli predaje alkoholických nápojov z hrozna bez pridaného liehu, ako aj ovocných destilátov, poznamenal RBK. Podľa neho ide o dôsledok zvýšenia spotrebnej dane od 1. mája na štvornásobok, čo urobilo produkciu nízkopercentných liehovín ekonomicky nevýhodnú.
Server The Moscow Times dal údaje o rekordných predajoch liehovín a vín v ruských obchodoch do kontrastu s prieskumom prokremeľského sociologického centra VCIOM, podľa ktorého Rusi za posledných 20 rokov výrazne obmedzili pitie alkoholu a podiel abstinentov takmer dosiahol počet konzumentov (48 ku 52 percentám). V súčasnosti si vraj vodku dopraje len 19 percent Rusov a víno len 11 percent. Skrátka nastáva "nová éra triezvosti", tvrdil VCIOM na začiatku októbra.
Popredný ruský expert Vadim Drobiz tvrdí, že od roku 2016 zostávala spotreba vodky v Rusku stabilná, ale v roku 2022 kvôli vpádu ruských vojsk na Ukrajinu začali predaje rekordne stúpať, čo je príznačné pre krízové obdobie. A spotreba alkoholu bude v Rusku podľa odborníka stúpať prinajmenšom do konca vojny proti Ukrajine - a možno pretrvá aj nejaký čas po uzavretí mieru, dodali The Moscow Times.
Na konci októbra zastupitelia ruskej Vologdskej oblasti severne od Moskvy navrhli obmedziť predaj alkoholu na dve hodiny denne počas pracovných dní. Urobili tak potom, čo gubernátor Georgij Filimonov uviedol, že v oblasti je 71 percent úmrtí mužov v produktívnom veku spojených s konzumáciou alkoholu. "Za jeden rok sa výskyt alkoholizmu zvýšil o 30 percent. To je desivý obraz," povedal. "Nemôžeme ľahostajne sa prizerať, ako naši krajania umierajú," dodal.
Kremeľ uviedol, že o podobných obmedzeniach sa na federálnej úrovni neuvažuje.
Demografické problémy v Rusku nadobudli na význame počas vojny proti Ukrajine. Oficiálne údaje zverejnené v septembri ukázali, že pôrodnosť v Rusku klesla na najnižšiu úroveň za posledné štvrťstoročie. Podľa oficiálnych štatistík bola priemerná dĺžka života Rusov v minulom roku 73,1 roka. Podľa údajov štatistického úradu Eurostat z rovnakého roku sa občania krajín Európskej únie dožijú v priemere 81,5 roka.