Ruský súd poslal 24-ročnú novinárku na štyri roky do väzenia

Ruský súd poslal 24-ročnú novinárku na štyri roky do väzenia Ilustr. foto: Omediach.com

Moskva poslala na štyri roky do väzenia novinárku za spoluprácu so zahraničnými médiami a za to, že pomáhala pripravovať obsah, ktorý diskredituje ruskú armádou. Dnes o tom informovala agentúra AFP.

Ruská tajná služba FSB 24-ročnú novinárku Niku Novakovú obvinila z toho, že "úzko spolupracovala so zástupcom zahraničnej mediálnej organizácie". Tiež "pomáhala pri príprave nepresných materiálov, ktoré diskreditovali ruskú armádu a štátne inštitúcie". Podľa vyšetrovateľov to robila s úmyslom poškodiť povesť Ruska a destabilizovať krajinu v čase, keď vedie takzvanú špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine. Tak sa v Rusku oficiálne nazýva invázia do susednej krajiny.

Novaková bola zatknutá vlani v decembri v Moskve a jej prípadom sa zaoberal súd v Čite v Zabajkalskom kraji, kde pracovala. Proces sa konal za zatvorenými dverami a súd neuviedol, s akými zahraničnými médiami spolupracovala. Rozhlasová stanica Rádio Slobodná Európa/ Rádio Sloboda na svojich internetových stránkach uvádza, že Novaková bola jej prispievateľkou.

Ľudskoprávna organizácia Memorial Novakovú označila za politickú väzenkyňu. Memorial na základe príspevkov tejto ženy na sociálnych sieťach uviedol, že zastávala protiukrajinské názory, ale kritizovala úrady v Zabajkalskom kraji, že vojnu podporujú a nevenujú dostatočnú pozornosť problémom v regióne.

Rusko od začiatku invázie na Ukrajinu predvlani vo februári zostrilo represie voči domácim kritikom a nezávislým médiám. Prijalo zákony, na základe ktorých ľudí obvinených zo šírenia "nepravdivých informácií" o ruskej armáde alebo z jej "diskreditácie" môžu súdy poslať na roky do väzenia. Ľuďom hrozia tresty aj za spoluprácu so zahraničnými organizáciami a zdieľanie s nimi neutajovaných informácií.

Ruské reštrikcie dopadli aj na Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL), ktorému ruské úrady v minulosti nariadili zaregistrovať sa ako zahraničný agent. Stanica sa proti tomu bránila na Európskom súde pre ľudské práva, pripomína agentúra AP. Ruské úrady jej uložili pokuty rádovo v miliónoch dolárov a nakoniec ju vo februári v krajine zakázali.