Šéfka syndikátu k prepúšťaniu v RTVS: Javí sa, že ide o objednávku

Šéfka syndikátu k prepúšťaniu v RTVS: Javí sa, že ide o objednávku

Tamara Valková je proti prepusteniu Vandy Tuchyňovej z rozhlasu. Prepúšťanie sa jej javí, ako objednávka na elimináciu publikovania informácií, ktoré odhaľujú rôzne kauzy.

 

 

V RTVS prebieha hromadné prepúšťanie. Na zozname približne stovky prepustených je aj známa moderátorka a redaktorka Slovenského rozhlasu Vanda Tuchyňová.

Proti jej prepusteniu sa dnes ozval Slovenský syndikát novinárov. "Vanda Tuchyňová, dnes už bývalá redaktorka RTVS - Slovenského rozhlasu, patrí medzi najlepších investigatívnych slovenských novinárov," píše vo vyhlásení SSN Tamara Valková poverená vedením syndikátu.

Podľa nej nielen pre slovenskú žurnalistiku, ale najmä pre našu spoločnosť je veľmi smutné, že o kvalitných a vyspelých novinárov redakcie strácajú záujem. "Slovenská spoločnosť ani zďaleka nie je na takej vyspelej morálnej úrovni, aby si mohla dovoliť nemať záujem o skutočných novinárov. Skôr sa javí, že ide o objednávku, aby sa eliminovalo publikovanie informácií, ktoré odhaľujú rôzne kauzy," hovorí Valková, ktorá bola donedávna šéfedítorkou Centra spravodajstva RTVS.

Vanda Tuchyňová sa v centre publicistiky venovala investigatíve. Získala trikrát za sebou Novinársku cenu: za príspevok o tom, ako mestské noviny v Tvrdošíne zneužívajú verejné zdroje na budovanie kultu primátora, ako žilinská polícia nakupovala nepoužiteľné služobné psy a za odhalenie mechanizmu zneužívania verejných dotácií.

Medzi prepustenými je aj publicistka Hana Beranová. Na predbežnom zozname bol aj známy redaktor Oleg Pastier. Po výhradách verejnosti sa už na konečných zoznamoch jeho meno neobjavilo.

Požiadali sme aj o stanovisko RTVS.