Vyšla výnimočná zbierka slovenských prísloví a porekadiel

Vyšla výnimočná zbierka slovenských prísloví a porekadiel Foto: Ikar

Adolf Peter Záturecký bol potomok starej slovenskej rodiny, ktorá v dejinách národa zohrala významnú úlohu. Do histórie sa zapísal najmä svojou zberateľskou činnosťou, ktorej sa venoval celých tridsať rokov.


Práve vyšla jeho viac ako 800-stranová kniha Slovenské príslovia, porekadlá, úslovia a hádanky.
Už v 19. storočí sa vysoko hodnotila najmä jazyková stránka tejto knihy, neskôr sa zdôrazňoval ich vzťah k životu a mnohotvárnej životnej skutočnosti. Predstavovali svojrázny odraz života, zakotvený v stáročných ľudských skúsenostiach, v životných a pracovných návykoch ľudí. Začala sa zdôrazňovať etnografická hodnota prísloví a porekadiel.

Výsledkom Zátureckého mnohoročnej usilovnej a mravčej práce bola zbierka, ktorá prerástla do 13 000 prísloví, porekadiel a úsloví. Svojím rozsahom prevýšila všetky dovtedy vydané zbierky.
Táto zbierka patrí z hľadiska  množstva zozbieraného materiálu medzi popredné diela slovanského písomníctva. Do tohto výberu vydavateľ zaradil aj Slovenské hádanky, ktoré autor vydal v štyroch oddieloch v roku 1894.

Mladosť – príslovia

Kto zmladi seje, v starobe veje.
Lepšie je, keď víno za mladi vykysne, ako na starosť. – Keď víno vykysne, v sude sa utíši.
Mladému sa svet usmieva.
Mladému všetko ujde.
Mladý na roky, starý na rozum.
Mladý sa má vyspať i na ľade.
Mladý zo všetkého vyrastie.

 

Jedinečná kniha

Slovenské príslovia, porekadlá a úslovia boli na svoju dobu významným kultúrnym činom. Jeho dosah prerástol hranice Slovenska. Nielen v našej, ale aj v celoslovanskej folkloristike znamenajú trvalú hodnotu a zaujali v nej popredné miesto.
Zátureckého zbierka nie je len hlbokou studnicou slovenskej jazykovej kultúry alebo popredným prameňom  poznania života a názorov slovenského ľudu a jeho poetického výrazového bohatstva, ale aj dielo, bez ktorého by dnes  porovnávacie štúdium nebolo možné.

Neutíchajúci záujem o Slovenské príslovia, porekadlá, úslovia a hádanky a nedostupnosť tejto publikácie na pultoch kníhkupectiev vnukla vydavateľstvu Tatran myšlienku pristúpiť k novému vydaniu tejto nevšednej a v mnohých ohľadoch doteraz neprekonanej publikácie. Celé desaťročia z nej čerpali redaktori, spisovatelia, prekladatelia, folkloristi, etnografi aj bežní užívatelia slovenského jazyka.

Príprave najnovšieho vydania A. P. Zátureckého venovali v Tatrane veľkú pozornosť. „Naším zámerom bolo predstaviť autora slovenskému čitateľovi v celej myšlienkovej hĺbke a umeleckej kráse. Veríme, že tvorivé bohatstvo tejto publikácie poteší možnosťou nazrieť do života našich predkov a uspokojí každého milovníka bohatého slovenského jazyka,“ tvrdí riaditeľka vydavateľstva Eva Mládeková.

Pôvodné dielo Zátureckého vyšlo v máji 1896 a toto je už piate vydanie. Štúdiu o Zátureckom a jeho diele nájdete na konci knihy a napísal ju profesor Andrej Melicherčík.
Kniha je rozdelená na kapitoly ako Človek, rodina a domovina; Ľudské telo, choroba a smrť; Spoločenské pomery; Majetok a výživa; Ľudský rozum; Všeobecné pravidlá múdrosti alebo Strava, odev, čistota, cesta a tanec.

Milan Buno, literárny publicista