Ukrajinský denník pátral, ako počas vojny žijú milionári a miliardári v Monaku

Pred vojnou Ruska proti Ukrajine, ktorá trvá už takmer pol roka, utiekli mnohí ukrajinskí milionári a miliardári na Azúrové pobrežie, kde sú ale celému svetu na očiach, upozornil denník Ukrajinska pravda. "Obscénne množstvo neslušne bohatých ukrajinských utečencov" ironicky prekrstil na "prápor Monako". Videoreportáž zaznamenala už státisíce zhliadnutí.

"To, čo sme videli, je v príkrom rozpore s tým, čo Ukrajina a Ukrajinci prežívajú šiesty mesiac. Azúrové pobrežie je jedným z obľúbených miest pre letnú dovolenku svetových elít. Preto je ťažké pochopiť, prečo sa ukrajinskí milionári a miliardári, ktorí svoju krajinu viac ako desaťročia oslabovali, rozhodli 'odsedieť si' vojnu práve tu, pred zrakmi celého sveta. Sveta, ktorý teraz pomáha Ukrajine. Zdá sa, že horšiu antireklamu, ako najnovšie modely vozidiel Bentley a Maybach s ukrajinskými poznávacími značkami, nemožno nájsť," napísal denník v reportáži, hojne citovanej aj ďalšími ukrajinskými médiami.

Novinári konkrétne na jachte zahliadli štvrtého najbohatšieho Ukrajinca Konsťantyna Ževaha (známom aj v Česku v ruskej podobe mena Konstantin Ževago), po ktorom doteraz bezvýsledne pátra Interpol kvôli podozreniu z vytunelovania stoviek miliónov dolárov z banky.

Päťhviezdičkových apartmánov si užívajú aj príbuzní opozičného poslanca, oligarchu a niekdajšieho šéfa futbalového zväzu Hryhorija Surkisa. Denník už skôr písal, že Surkisovci odišli dva dni po ruskej invázii z Ukrajiny dvoma autami do Maďarska. Ukrajinským colníkom oznámili, že nevyvážajú žiadnu hotovosť, u maďarských colníkov priznali skoro 18 miliónov dolárov. A mys Cap Ferrat na francúzskej Riviére, kde si najbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov kúpil niekdajší palác belgického kráľa Leopolda II., teraz ukrajinskí boháči premenili na miestnu obdobu kyjevskej štvrte prominentov a boháčov Konča-Zaspa. Počas pár dní pozorovania reportéri napočítali prinajmenšom desiatku víl, kam vchádzali autá s ukrajinskými registračnými značkami.

Francúzsko prijalo asi 100 000 utečencov z Ukrajiny. Časť z nich sa sťažuje na problémy pri zháňaní práce a na byrokratické prekážky pri pokusoch o založenie firmy a podnikaní, písal začiatkom augusta francúzsky denník Le Figaro.