Novinár, ktorého postrelili, dnes zomrel

Novinár, ktorého postrelili, dnes zomrel

V Holandsku zomrel známy novinár Peter de Vries, podľa rodiny podľahol strelným zraneniam z minulého týždňa. De Vries sa preslávil svojimi reportážami o holandskom kriminálnom podsvetí a v minulosti opakovane čelil kvôli niektorým kauzám vyhrážkam, napísala dnes agentúra Reuters.

 Minulý utorok ho postrelili na ulici, krátko na to, ako odchádzal z jeho pravidelného vystúpenia v televízii.

Čin odsúdili politici z Holandska aj z ďalších európskych krajín. Polícia drží vo väzbe dvoch podozrivých.

"Peter bojoval až do konca, ale túto bitku nebol schopný vyhrať," uviedla podľa holandskej televízie RTL rodina vo vyjadrení. "Peter žil podľa svojho presvedčenia: Ak človek kľačí na kolenách, nemôže byť slobodný. Sme na neho neuveriteľne pyšní a zároveň sme zúfalí žiaľom," pokračuje oznámení.

De Vries bol podľa agentúry Reuters v Holandsku celebritou, často sa objavoval v televízii a bol považovaný za experta sa zdrojmi medzi zločincami aj strážcami zákona. Preslávil sa vyšetrovaním okolností únosu pivného magnáta Freddyho Heinekena z roku 1983, pričom únoscu Willema Holledeera v roku 2013 odsúdili za vyhrážky adresované práve investigativnemu novinárovi Vriesovi. Za prácu na prípade zmiznutia Američanky Natalee Hollowayovej na ostrove Aruba zase de Vries v roku 2008 dostal medzinárodnú cenu Emmy.

Novinára postrelili 6. júna na ulici v Amsterdame. Polícia krátko po incidente zadržala dvoch mužov. Dvadsaťjedenročného Holanďana podozrieva z toho, že bol strelcom, 35-ročný Poliak potom podľa vyšetrovateľov riadil vozidlo, v ktorom sa muži snažili újsť.

Útok na de Vriesa vyvolal pobúrenie tak v Holandsku, ako aj v mnohých ďalších európskych krajinách. "Je to útok na žurnalistiku, základný kameň nášho právneho štátu," povedal holandský kráľ Willem-Alexander. "A ako taký je to útok na náš ústavný poriadok," dodal.

"Novinári zaoberajúci sa možným zneužitím moci nie sú hrozbou, ale prínosom pre naše demokracie a spoločnosti. Naše srdcia aj solidarita patria novinárovi Peterovi de Vries," povedala minulý týždeň predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.