Jaroslav Naď podal na Ľuboša Blahu žalobu na ochranu osobnosti

Jaroslav Naď podal na Ľuboša Blahu žalobu na ochranu osobnosti Reprofoto Facebook Ľuboš Blaha

Minulý týždeň 17. marca 2022 minister obrany Jaroslav Naď na Okresnom súde Bratislava I podal žalobu na ochranu osobnosti proti Ľubošovi Blahovi. "Poslanec Blaha ma dlhodobo a opakovane verejne nazýva vlastizradcom a bez akýchkoľvek argumentov a dôkazov ma verejne obviňuje zo spáchania obzvlášť závažného zločinu vlastizrady. To isté robí aj vo vzťahu k ďalším ústavným činiteľom," napísal dnes na facebooku minister.

 Vlastizrada je jeden z najzávažnejších trestných činov, aké náš trestný zákon pozná. Možno sa ho dopustiť rôznymi spôsobmi, medzi ktoré však nepatrí výkon ústavnej funkcie v rozpore s predstavami poslanca Blahu, upozorňuje Naď.

"Rešpektujem právo každého človeka, teda aj poslanca Blahu, na slobodu prejavu a vecnú kritiku mojej činnosti. Akceptujem aj to, že politický prejav požíva najširšiu možnú mieru právnej ochrany slobodou prejavu, v dôsledku čoho ako verejne činná osoba musím byť a som pripravený znášať väčší rozsah verejnej kritiky na moju adresu. Avšak aj v takýchto prípadoch je sloboda ohraničená. Napríklad aj tým, že nikto, ani verejne činná osoba, nie je povinná strpieť verejné obvinenie zo spáchania trestnej činnosti. O to viac, že ma z vlastizrady obviňuje v čase, keď ako minister obrany SR realizujem všetky moje rozhodnutie s cieľom posilniť obranu SR a nedopustiť, aby vojenský konflikt po agresii Ruskej federácie na Ukrajine prekročil aj naše hranice," dodal minister.

Blaha viackrát vo svojich verejných prejavoch písalo o Naďovi ale aj ďalších členoch vlády ako o vlastizradcoch.

Minister sa podanou žalobou domáha súdneho potvrdenia neoprávneného zásahu do dobrej povesti, verejného ospravedlnenia a odstránenia z verejného priestoru všetkých statusov, videí a iných záznamov, v ktorých ho poslanec Blaha krivo obvinil z vlastizrady. "Okrem toho žiadam súd, aby ho zaviazal do budúcnosti zdržať sa takýchto krivých obvinení na moju adresu. Zároveň, keďže predstavitelia strany Smer, medzi ktorých patrí aj poslanec Blaha, merajú životné hodnoty takmer výlučne peniazmi, domáham sa aj priznania náhrady nemajetkovej ujmy vo výške 100 000 eur." V prípade uznania odškodného peniaze venuje na dobročinný účel pomoci obetiam ruskej vojenskej agresie v Ukrajine.