Dnes 8. novembra vstúpil do platnosti článok 3 Európskeho aktu o slobode médií (EMFA), ktorý vlani v apríli prijali inštitúcie Európskej únie (EÚ). Týmto sa uznáva právo európskych občanov na prístup k spoľahlivým zdrojom informácií.
"Právo každého na prístup k množstvu spoľahlivých novinárskych zdrojov nebolo nikdy predtým predmetom takéhoto právneho uznania. V čase, keď sa v EÚ množia dezinformácie a zlomyseľné zahraničné zasahovanie, je toto nové právo zakotvené v článku 3 Európskeho aktu o slobode médií (EMFA) základom, z ktorého sa teraz musia prijať konkrétne opatrenia zachovávajúce integritu demokratických informačných priestorov," víta novú úpravu medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc.
Článok 3 EMFA nepriznáva len nové právo občanom v rámci EÚ, žiada členské štáty, aby zabezpečili, že budú zavedené „rámcové podmienky“, aby sa v plnej miere prejavili účinky. Je preto na národných zákonodarcoch, aby v nadchádzajúcich mesiacoch nielen prevzali všetky ustanovenia EMFA, ktoré podporujú nezávislú produkciu spoľahlivých informácií – ochranu tajomstva zdrojov, záruky redakčnej nezávislosti, opatrenia na podporu vonkajšej nezávislosti a podobne, ale aj aby zabezpečili, aby európski občania mali k nemu zaručený prístup bez ohľadu na typ použitého média.
„Počas rokovaní RSF žiadali, aby EÚ uznala právo európskych občanov na spoľahlivé informácie, ktoré definuje Medzinárodná deklarácia o informáciách a demokracii ako „slobodu vyhľadávať a prijímať spoľahlivé a dostupné informácie. Teraz sa to deje vďaka článku 3 EMFA a je to svetová novinka. RSF vyzýva členské štáty, aby dospeli k tomuto rozhodujúcemu momentu na zníženie informačného chaosu: zaručením potrebnej slobody a bezpečnosti novinárom; pre médiá, podmienky ďalšieho financovania žurnalistiky; a tým, že sa na veľmi veľké platformy uloží povinnosť rozširovať spoľahlivé zdroje informácií,“ povedal Anthony Bernard z RSF.
RSF vyzýva členské štáty, aby zaviedli povinnosť rozšíriť spoľahlivé zdroje informácií pre veľmi veľké digitálne platformy. Toto opatrenie by malo za následok zvýraznenie zdrojov informácií, ktoré sú v súlade s náročnými metódami novinárskej etiky a spĺňajú kritériá transparentnosti a redakčnej nezávislosti, ako sú tie, ktoré sú zahrnuté v štandarde JTI (Jurnalistism Trust Initiative), bez toho, aby riskovali obmedzenie slobody prejavu. "Prispelo by to k ochrane práva európskych občanov na spoľahlivé informácie, k účinnému boju proti endemickým dezinformáciám na sociálnych sieťach a k posilneniu udržateľnosti médií," dodávajú RSF.