Šibači si na Veľkú noc finančne neprilepšia. Slováci plánujú šetriť viac ako po minulé roky.

Šibači si na Veľkú noc finančne neprilepšia. Slováci plánujú šetriť viac ako po minulé roky.

Slováci sa, v porovnaní s minulým rokom, plánujú počas Veľkej noci viac uskromniť. Môžu za to vysoké ceny potravín, aj neistá ekonomická situácia. *Pri nákupoch pred sviatkami plánuje míňať menej každý tretí Slovák. Najviac sa pritom budú musieť uskromňovať dôchodcovia nad 65 rokov, viac ako 87 %. Vyplýva to z prieskumu Poštovej banky. Polovica respondentov je na oslavu Veľkej noci ochotná minúť do 100 eur, čo je oproti minulému roku pokles. Neprídu si tak na svoje ani šibači, tých neplánuje odmeniť takmer 60 % opýtaných. Čo sa týka veľkonočných tradícií, bude ich dodržiavať až 65 % Slovákov - Veľkú noc totiž za prežitok nepovažujú.

Priplatíme si za zemiakový šalát, aj koláče

Slovensko sa podľa posledných štatistík Eurostatu dostalo už na tretiu priečku v neslávnom európskom rebríčku rastúcich cien potravín (za prvým Maďarskom a druhou Litvou) – ceny totiž za rok stúpli o 28,6 %. Zdražovanie tak výrazne ovplyvní veľkonočné sviatky v mnohých domácnostiach. Obľúbený zemiakový šalát nás vyjde v porovnaní s minulým rokov o desiatky percent viac, napríklad **cena zemiakov stúpla o takmer 49 % a majonézy o približne 38 %. Rovnako siahnu hlbšie do vrecka aj milovníci koláčov, keďže cena múky stúpla medziročne o 44,2 %, práškového cukru o 67,5 % a vajec dokonca o takmer 81 %.

Až polovica Slovákov nechce do osláv či pohostenia na Veľkú noc „investovať“ viac ako 100 eur, 22 % opýtaných plánuje minúť maximálne 200 eur a 15 % našincov dokonca odpovedalo, že kvôli Veľkej noci neminú nič. Nájdu sa však aj takí, ktorí neváhajú minúť aj viac ako 500 eur. Fakt, že sa Slováci čoraz viac uskromňujú, dokazuje aj porovnanie s minulým rokom. „Počet tých, ktorí boli ochotní minúť na sviatky vyššiu sumu ako 100 eur, oproti vlaňajšku klesol. Zároveň sa zvýšilo percento tých, ktorí neplánujú minúť na Veľkú noc ani cent navyše. Tento rok bude u mnohých Slovákov Veľká noc skromnejšia,“ dodáva Lenka Kalafut Lendacká.

Šibači prídu tento rok skrátka

Obľúbeným finančným výslužkám na Slovensku už pravdepodobne odzvonilo. „Tento rok si na svoje šibači a polievači zvyknutí na peňažnú výslužku neprídu. Až šesť z desiatich opýtaných rozdávať hotovosť nebude. Peňažnou výslužkou maximálne do výšky 10 eur poteší šibačov len 27,5 % našincov,“ konštatuje hovorkyňa Poštovej banky Lenka Kalafut Lendacká. Len 3 % respondentov je ochotných odmeniť šibačov sumou vyššou ako 20 eur. V minulosti si však niektorí chlapci dokázali takýmto spôsobom prilepšiť aj o niekoľko sto eur. Tradícia finančnej odmeny však už ostáva primárne v užšom rodinnom kruhu.

Veľká noc pre Slovákov nie je prežitkom

A väčšinu tradícií dodržiava takmer 65 % opýtaných. „Zároveň sú však presvedčení, že sa zaužívané zvyklosti postupne vytrácajú. Až 74 % opýtaných si myslí, že čoraz viac u nás dostávajú priestor zvyky zo zahraničia a celkové nastavenie sviatkov je komerčnejšie,“ hovorí L. Kalafut Lendacká. Viac ako polovica našincov prežíva sviatky Veľkej noci skôr tradične a aj tie tohtoročné strávi doma v kruhu rodiny. Najtradičnejším spomedzi krajov je trenčiansky región, v ktorom chce prežiť typické veľkonočné sviatky takmer až polovica obyvateľov.
Približne 10 % opýtaných však využije tohtoročné Veľkonočné sviatky na cestovanie a relax. Pritom chuť sláviť tieto sviatky mimo domova s pribúdajúcim vekom klesá. Oproti minulému roku, kedy cestovanie v tomto období ovplyvňoval aj strach z vojny Ukrajine a neistota, ktorá Slovákov sprevádzala začiatkom roka, o cestovanie prejavilo záujem viac respondentov. Pre viac ako 30 % Slovákov to však budú dni, ako každé iné.

Najviac si utiahne opasok banskobystrický región

Výsledky prieskumov Poštovej banky už dlhodobo indikujú, že obyvatelia banskobystrického kraja sú náročnou ekonomickou situáciou výrazne zasiahnutí. Aj pri porovnávaní jednotlivých krajov vyšlo, že si pred Veľkou nocou najviac utiahnu opasok obyvatelia regiónu Banskej Bystrice. Až 39 % z nich vyhlásilo, že sa jednoznačne uskromnia a 42 % bude veľmi zvažovať, čo nakúpia na veľkonočný stôl. V šetriacom móde Banskú Bystricu nasleduje Žilinský kraj a v poradí tretím najskromnejším je nitriansky región. Naopak, najmenej sa budú obmedzovať obyvatelia Bratislavského kraja – tam sa chce pri predsviatočných nákupoch uskromniť len 23,5 % ľudí. Takmer 39 % Bratislavčanov plánuje viac zvažovať, čo vložia do nákupného vozíka, ale presne také isté percento (38,3 %) ľudí z tohto regiónu vyhlasuje, že si doprajú rovnako ako po minulé roky.

Pozor na rodinný rozpočet

Aj keď sa každý tretí Slovák plánuje pred nadchádzajúcimi veľkonočnými sviatkami uskromniť, odborníci pripomínajú, aby ľudia k nákupom pristupovali rozumne – kupovať potraviny v množstvách, ktoré dokážu skonzumovať a nemíňať na tovar, ktorý v skutočnosti nepotrebujú. ***Na Slovensku sa totiž ročne vyhodí 110 kg až 160 kg jedla na jedného obyvateľa. „Je pochopiteľné, že sa počas Veľkej noci chceme cítiť dobre a dopriať si, ale sviatky by nemali byť dôvod na rozkolísanie rodinného rozpočtu. V súčasnosti už každá tretia slovenská domácnosť pociťuje napätie vo svojich financiách a nedokáže si sporiť. Odporúčame preto zvažovať každý nákup, myslieť aj na ostatné nutné výdavky či splátky úverov, a nezabúdať tiež na finančnú rezervu. Peniaze, ktoré vďaka rozumnému hospodáreniu ušetríme, by sme mali vhodným spôsobom využiť, napríklad aj na tvorenie finančnej rezervy,“ odporúča hovorkyňa Poštovej banky.

 

*Prieskum pre Poštovú banku uskutočnila v mesiaci marec 2023 agentúra 2muse na reprezentatívnej vzorke 1 006 respondentov z celého Slovenska.
** Štatistický úrad Slovenskej republiky
***Informácie sú čerpané z www.freefood.sk – O.Z. Free Food