Ministerstvo kultúry za prvý rok pôsobenia Martiny Šimkovičovej opustilo 55 zamestnancov a ministerstvo len na odstupnom vyplatilo takmer 400-tisíc eur. Vyplýva to z interpelácie poslanca NR SR za stranu Sloboda a Sloboda (SaS) Ondreja Dostála voči ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej vo veci personálnej politiky ministerstva za prvých 12 mesiacov jej pôsobenia vo funkcii.
Z odpovede ministerky kultúry na otázku poslanca Ondreja Dostála vyplýva, že za obdobie od nástupu Martiny Šimkovičovej na ministerstvo od októbra 2023 až do konca septembra 2024 15 zamestnancov dostalo výpoveď, 4 zamestnanci podali výpoveď na vlastnú žiadosť, 24 zamestnancov skončilo pracovný pomer dohodou zo strany ministerstva a 12 zamestnancov skončilo pracovný pomer dohodou na vlastnú žiadosť. Spolu ministerstvo opustilo 55 zamestnancov.
Na ďalšiu súvisiacu otázku poslanca Ondreja Dostála ohľadom toho, akú sumu muselo ministerstvo kultúry vyplatiť na odstupnom tým zamestnancom ministerstva, s ktorými bol ukončený pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou za obdobie od októbra 2023 až do konca septembra 2024, ministerstvo kultúry uviedlo, že za uvedený čas ministerstvo kultúry vyplatilo na odstupnom 391 478 eur.
Z údajov ministerstva kultúry vyplýva, že priemerný počet zamestnancov ministerstva v roku 2023 bol 193, pričom k 31. decembru 2023 bol počet zamestnancov 217.
„Z odpovede ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej na moju interpeláciu ohľadom personálnej politiky ministerstva vyplýva, že od jej nástupu na ministerstvo odišlo alebo bolo prepustených spolu 55 zamestnancov, pričom ministerstvo len na odstupnom uhradilo v tejto súvislosti takmer 400-tisíc eur. Je zjavné, že ministerka Šimkovičová a Lukáš Machala ako generálny tajomník služobného úradu robia na ministerstve čistky a ak by mali vo svojej rozpočtovej kapitole dostatok zdrojov na pokrytie ďalších odstupných, zrejme by vyhodili z ministerstva ďalšie desiatky ľudí už tento rok. Takéto správanie je neakceptovateľné, ministerstvo je ústredným orgánom štátnej správy, nie súkromnou firmou Šimkovičovej a Machalu. Vyzývam ministerku kultúry, aby prestala s čistkami na svojom úrade,“ uvádza poslanec parlamentu za SaS Ondrej Dostál.
„Klanové čistky na ministerstve kultúry sú robené bez ohľadu na to, že vyhodení pracovníci vykonávali odbornú, vysoko kvalifikovanú prácu s mimoriadnymi, objektívne merateľnými výsledkami. Dokonca sa nechal generálny tajomník služobného úradu počuť, že merateľné ciele nie sú zlaté teľa. Bol zrušený Inštitút kultúrnej politiky, Odbor kreativity a vzdelávania a bola rozpustená múzejná a galerijná rada. Od začiatku roka urobilo ministerstvo už osem organizačných zmien. Spolu s ďalšími 400 inštitúciami a viac ako 4000 pracovníkov v kultúre vstúpilo do štrajkovej pohotovosti – Kultúrny štrajk aj takmer 70 zamestnancov MK SR. Dôvodom bolo okrem devastačného šafárenia v rezorte aj nesúhlas s prepúšťaním dlhoročných odborných štátnych zamestnancov aj s ďalšou organizačnou zmenou úradu, ktorý vedenie ministerstva ignorovalo. Hrozí strata kontinuity v plnení dôležitých agend a oslabenia schopnosti analyzovať dáta v oblasti kultúry a tvorby kvalitnej kultúrnej politiky. A taktiež hrozia občianskoprávne žaloby vyhodených zamestnancov, ktoré budú stáť daňových poplatníkov nemalé peniaze,“ doplnil tímlíder SaS pre kultúru René Parák.