Upútavkou RTVS s Jozefom Tisom sa bude zaoberať NAKA

Upútavkou RTVS s Jozefom Tisom sa bude zaoberať NAKA

Kauza upútavky na osobu Jozefa Tisa v rámci kampane RTVS na reláciu Najväčší Slovák má pokračovanie.

 

Upútavka RTVS na zábavnú reláciu Najväčší Slovák, ktorá obsahovala podobizeň prezidenta vojnového Slovenského štátu Jozefa Tisa (1939 – 1945) má aj trestnoprávnu dohru.
„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vydal pokyn na preverenie tejto veci Národnou protiteroristickou jednotkou NAKA Prezídia Policajného zboru Slovenskej republiky,“ povedala pre Omediach.com hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Podľa prokurátora, polícia má preveriť, či nedošlo k spáchaniu trestného činu podľa § 421 Trestného zákona alebo § 422 Trestného zákona (založenie, podpora a propagácia hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, alebo prejav sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd).

Upútavka RTVS vyvolala mnohé kritické reakcie. Rozhorčenie nad ňou vyjadrilo aj Stredisko holokaustu a židovská organizácia.

Odporúčame aj: Stredisko holokaustu a židovská organizácia sú pobúrené upútavkou na Jozefa Tisa v RTVS

Upútavku odsudzuje aj Dokumentačné stredisko holokaustum, ktorá ju považuje „za prejav hlbokej neúcty k obetiam holokaustu a rasového i politického prenasledovania a zároveň za spreneverenie sa ideálom demokracie a humanizmu, na ktorých má byť vysielanie RTVS založené,“ píše stredisko v stanovisku pre Omediach.com a pripomína, že Jozef Tiso stál v rokoch 1938 – 1945 na čele totalitného režimu Hlinkovej slovenskej ľudovej strany na Slovensku. Bol hlavným politickým predstaviteľom Slovenskej republiky (1939 – 1945), teda štátu, ktorý až do svojho konca kolaboroval s nacistickým Nemeckom.

Proti upútavke sa ozval aj prezident židovskej humanitárnej organizácie B'nai B'rith Tolerancia Peter Werner.

Odporúčame aj: Kto bol Jozef Tiso?

Vedenie RTVS upútavku v stanovisku obhajuje. „Úlohou RTVS je vytvoriť platformu na širokú a slobodnú diskusiu o kladných i záporných stránkach osobností, ktoré sú súčasťou slovenskej histórie v kladnom, či zápornom zmysle.“