Slovenská filmová a televízna akadémia sa postavila na stranu Piussi

Slovenská filmová a televízna akadémia sa postavila na stranu Piussi SND

"Mocenské zastrašovanie a bránenie slobode prejavu a umeleckej tvorby je typickým prejavom totality," odkazuje predstaviteľom štátnej moci filmová a televízna akadémia.

 

Predstaviteľov SFTA znepokojila informácia, že voči režisérke Zuzane Piussi vedie policajné oddelenie v Trenčianskych Tepliciach trestné stíhanie za použitie skrytej kamery vo filme o situácii v slovenskom súdnictve „Nemoc tretej moci".

Podanie trestného oznámenia na Zuzanu Piussi zo strany predstaviteľky súdnej moci je zjavným mocenským zastrašovaním a vedenie trestného stíhania samotného je v tomto prípade neopodstatnené, píše vo výzve SFTA. "Film je jednoznačne umeleckým dielom, ktorý ako dokument plní aj spravodajskú funkciu. Obidva tieto aspekty sú podľa občianskeho zákonníka dôvodom, prečo na vznik záznamu, ktorý je predmetom konanie sudkyne, nebol potrebný jej súhlas."

V prípade verejne činnej osoby, ktorou sudkyňa Kožíková ako členka najvyššieho orgánu súdnictva, Súdnej rady, jednoznačne bola, je právo verejnosti na informácie o jej činnosti vo funkciách v demokratickej spoločnosti nespochybniteľné, píše SFTA, ktorej prezidentkou je herečka Emília Vašáryová.

Podľa SFTA mocenské zastrašovanie a bránenie slobode prejavu a umeleckej tvorby je typickým prejavom totality. SFTA žiada preto najvyšších predstaviteľov slovenskej súdnej, výkonnej i zákonodarnej moci, aby si uvedomili svoju zodpovednosť, ktorá je s ich mocou spojená a aby verejne deklarovali svoje odhodlanie brániť slobodu prejavu a slobodu umeleckej tvorby všetkými zákonnými prostriedkami. "Súdne stíhanie Zuzany Piussi nespochybňuje len právo novinárov a umelcov reflektovať stav slovenskej spoločnosti. Jej stíhanie spochybňuje základné ústavné princípy, na ktorých je postavená i vaša moc."

SFTA združuje významné osobnosti slovenskej audiovizuálnej kultúry. Okrem iného vystupuje aj na ochranu slobodnej umeleckej tvorby a na ochranu záujmov jej tvorcov. Členmi prezídia okrem Vašáryovej je Peter Dubecký, Marek Leščák, Ján Meliš, Zuzana Mistríková, Juraj Nvota, Ján Oparty, Stanislav Párnický a Matyás Prikler.

Podporu Piussi vyjadrili aj českí umelci, český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg, či viacero osobností spoločneského života, ktorí podporujú protest 16. novembra pred ministerstvom spravodlivosti.