Spisovateľa Salmana Rushdieho pobodali priamo počas jeho vystúpenia (VIDEO)

Spisovateľa Salmana Rushdieho pobodali priamo počas jeho vystúpenia (VIDEO) Twitter Charlies Sevanor

Britský spisovateľ indického pôvodu Salman Rushdie bol napadnutý pri vystúpení v americkom štáte New York. Podľa reportéra agentúry AP, ktorý bol na mieste, na pódium vtrhol muž a zaútočil na Rushdieho. Podľa polície spisovateľ zrejme utrpel bodnú ranu do krku a bol vrtuľníkom prevezený do miestnej nemocnice. Guvernérka Kathy Hochulová o niečo neskôr informovala, že spisovateľ je stále nažive. Útočníka policajti zadržali, teraz je vo väzbe. Salman Rushdie podstúpil operáciu. Rushdie nachádza na dýchacom prístroji a nemôže hovoriť. "Správy nie sú dobré," uviedol o zdravotnom stave svojho klienta Andrew Wylie vo vyhlásení pre tlač. Podľa informácií agenta hrozí, že Rushdie stratí jedno oko. Útočník mu navyše pretrhal nervy v ruke a poranil pečeň.

 

Podľa AP na Rushdieho zaútočil muž, keď sa spisovateľ začal predstavovať publiku. Krátko po útoku Rushdieho obklopila skupinka ľudí, ktorí mu držali nohy hore. Väčšina šokovaného publika bola evakuovaná. Okrem Rushdieho utrpel ľahké zranenia na hlave aj moderátor diskusie. Spisovateľ je teraz v nemocnici a stále je nažive, uviedla Hochulová. Potom vzdala hold policajtovi, ktorý podľa nej Rushdiemu "zachránil život".

Svedok útoku povedal BBC, že návštevníci diskusie sa z udalostí "stále spamätávajú". "Bolo to úplne strašné," popísal Carl Levan. Uviedol, že v čase incidentu sedel asi 14 alebo 15 radov od pódia. Útočník podľa neho spisovateľa niekoľkokrát bodol.

Lekárka Rita Landmanová, ktorá bola aj v čase útoku na mieste, denníku The New York Times (NYT) povedala, že pomáhala Rushdieho po pobodaní ošetriť. Podľa doktorky utrpel niekoľko bodných rán, vrátane jednej na pravej strane krku. Dodala, že pod jeho telom sa na pódiu vytvorila kaluž krvi.

Rushdie sa mal v neziskovom vzdelávacom centre Chautauqua Institution zúčastniť debaty o tom, že Spojené štáty slúžia ako azyl pre prenasledovaných spisovateľov a umelcov v exile. Hochulová popísala mestečko Chautauqua ako "veľmi pokojnú vidiecku komunitu" a "ideálne" miesto na vystúpenie významných osobností, ako je Rushdie.

Rushdie kvôli svojej tvorbe roky dostával vyhrážky smrťou. Jeho kniha Satanské verše je od roku 1988 v Iráne zakázaná. Nad Rushdiom vyniesol vo svojej fatve rozsudok smrti niekdajší iránsky duchovný vodca Rúholláh Chomejní. Hoci sa iránska vláda od tohto postoja dištancovala, fatva je podľa konzervatívneho výkladu stále platná.

Na Rushdieho hlavu bola vypísaná odmena, ktorú v roku 2012 zvýšila polooficiálna iránska náboženská nadácia z 2,8 milióna dolárov na 3,3 milióna dolárov.

Kritika z moslimských kruhov Rushdiemu vyčítala, že v knihe urážal korán a proroka. Rushdie sa kvôli fatve musel v minulosti mnohokrát sťahovať z jedného prísne tajného miesta stráženého britskou vládou na druhé. Jeho prekladateľ do japončiny bol zavraždený, taliansky prekladateľ a nórsky vydavateľ boli zranení.

Západné štáty kvôli fatve prerušili diplomatické styky s Iránom, v moslimských mestách sa konali demonštrácie podobné tým, ktoré o takmer 20 rokov neskôr protestovali proti karikatúram proroka Mohameda zverejneným dánskou tlačou.

Rushdieho romány dostali množstvo literárnych ocenení, napríklad za Deti polnoci získal v roku 2008 prestížnu Man Bookerovu cenu. V roku 2012 vydal memoárovú knihu Joseph Anton: Spomienky (2012), v ktorej spomína aj na Václava Havla, ktorý ho podporoval.

Britský premiér Boris Johnson je zdesený útokom na Rushdieho. Incident odsúdil mnoho politikov aj Rushieho kolegov zo spisovateľskej brandže. Útok odsúdila aj Britská moslimská rada.