NYT: Ako sa Putin stal hrdinom africkej televízie

NYT: Ako sa Putin stal hrdinom africkej televízie Ilustr. reprofoto Showtime

Za posledný rok sa na spravodajských serveroch a sociálnych sieťach v Afrike stále častejšie objavuje proruský obsah. Cieľom týchto správ je získať podporu pre inváziu na Ukrajine, ukázať narastajúcu prítomnosť Ruska na africkom kontinente v kladnom svetle a zároveň kritizovať pôsobenie USA a Európy - obzvlášť Francúzska - v Afrike, napísal denník The New York Times.

Z uniknutých dokumentov spravodajskej služby Spojených štátov okrem iného vyplýva, že ruská vojenská spravodajská služba vo februári plánovala propagandistickú kampaň, ktorá mala s využitím afrických médií zacieliť na získanie verejnej mienky Afriky na stranu Ruska a jej odklonenie od Západu.

Niektoré zo spolupracujúcich médií sú podľa expertov napojené na Kremľom podporovanú Wagnerovu skupinu, ktorá pôsobí hneď v niekoľkých afrických štátoch. Zatiaľ čo šíria dezinformácie, posiela Wagnerova skupina na africký kontinent tisíce žoldnierov, aby podporovali spriatelené vlády a ťažili zlato a ďalšie prírodné zdroje.

"Ruské fake news sa tu vyrábajú v obrovskom meradle," uviedol Abdoulaye Guindo, koordinátor servera pre overovanie faktov so sídlom v Mali, kde pôsobí Wagnerova skupina. "Zdatnosť proruských účtov je nepopierateľná," dodal.

Súbežne sa v niektorých častiach kontinentu zmenšuje dosah západných médií. BBC v Afrike prepúšťa desiatky novinárov a v dôsledku širších úsporných opatrení zrušila najmenej tri kanály, ktoré vysielali spravodajstvo v miestnych afrických jazykoch.

Francúzskou vládou financované médiá Radio France Internationale a France 24 pozastavili pôsobenie v Mali a Burkine Faso, ktorých s Ruskom spriaznení lídri nedávno vyhostili francúzskych reportérov. Podľa štúdie organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) tieto vyhostenia a zákazy "vytvorili priaznivý priestor pre proruský naratív".

Od Stredoafrickej republiky, cez Madagaskar, Mali až po Juhoafrickú republikou sa Rusko snaží zaujať úlohu obranného múru voči Západu. Ruský vplyv sa stal zjavnejším, keď sa 26 z 54 krajín kontinentu odmietlo zúčastniť hlasovania OSN o rezolúcii odsudzujúcej ruskú inváziu na Ukrajine.

Krátko po začiatku vojny zakázala Európska únia vysielanie Kremľom zaštítenej televízie RT (Russia Today).

RT odvtedy rozšírila svoje pôsobenie v Afrike a začala vývoj "anglickojazyčného afrického centra" v Johannesburgu, aby "pokryla čo najširšiu škálu príbehov, ktoré zaujmú ako miestne publikum, tak medzinárodných divákov RT", uviedla zástupkyňa šéfredaktora RT Anna Belkina.

Rovnako tak sa z Francúzska plánuje do frankofónneho Mali v západnej Afrike presunúť aj francúzsky kanál RT, uviedla maliská novinárka Séga Diarrah, ktorú riaditeľka ruskej pobočky RT najala, aby pomohla s presunom.

Vzhľadom na to, že sa tieto plány ešte neuskutočnili, šíri Rusko svoj naratív prostredníctvom spriatelených influencerov a afrických médií. RT a Kremľom financovaný Sputnik podpísali spoluprácu najmenej s tuctom kanálov afrického spravodajstva, uviedla Maxime Audinet, ktorá sa ruským mediálnym operáciám v Afrike venuje vo výskumnom inštitúte IRSEM spolupracujúcim s francúzskym ministerstvom obrany.

Kanál Afrique Média, ktorý spravodajstvo vysiela zo stredoafrického Kamerunu, oznámil partnerstvo s RT v decembri. "Koniec zavádzajúci západné propagandy," znel titulok televíznej debaty.

Dôležitú úlohu zohrávajú aj influenci na sociálnych sieťach.

Modibe "Vladimir" Modiba zo svojho domova neďaleko Johannesburgu zdieľal video z RT na twitteri a tiež na svojom spravodajskom blogu na Telegrame. V rozhovore uviedol, že ho platí rodina a priatelia, nie Rusko. Dodal, že jeho postoje reflektujú rastúce podráždenie medzi mladou černošskou populáciou Juhoafrickej republiky voči Západu a bežným juhoafrickým médiám. V súčasnosti ho sleduje 148 000 ľudí.

"Západné krajiny vždy chcú zasahovať do afrických záležitostí, alebo tu sú, aby kradli naše zdroje," uviedol Modiba.

Existujú tiež dôkazy, že šíreniu ruského obsahu v Afrike napomáhajú aj čínske spoločnosti. Pekinský prevádzkovateľ satelitných televíznych služieb StarTimes sprístupňoval RT divákom aj potom, čo s televíziou inej spoločnosti kvôli vojne prestali spolupracovať.

V animovanom videu, ktoré tento rok kolovalo po sociálnych sieťach, komando v uniformách s ruskou vlajkou a odznakom Wagnerovej skupiny vyskakuje z vrtuľníka a prichádza na pomoc dvom obkľúčeným vojakom z Mali a Burkiny Faso. Africkí vojaci s ruskými spojencami v ňom zvíťazia nad bývalou koloniálnou mocnosťou Francúzska, ktorú vo videu predstavuje svorka nebezpečných zombie kostlivcov a obrí had. Na konci videa sa trojica vydáva na Pobreží Slonoviny – tradičného spojenca Západu.

Africkí a západní spravodajskí a vojenskí predstavitelia uviedli, že sú znepokojení tak správou, ako aj formátom. Animované videá totiž môžu osloviť aj divákov, ktorí nevedia čítať.

S tým, ako sa väčšina západného sveta kvôli invázii na Ukrajine strání Ruska, sa teraz Moskva snaží vtiahnuť do svojej sféry vplyvu ďalšie africkej krajiny. A podľa ukrajinského veľvyslanca v Senegale a štyroch ďalších západoafrických krajinách Jurija Pyvovarova majú ruské médiá výsledky. Uviedol, že sa ho jeden z vysokopostavených senegalských ministrov spýtal, prečo Ukrajina zaútočila na Rusko, čo je nepravda často propagovaná v ruských médiách. Senegalskí novinári sa ho tiež pýtali, prečo Ukrajina ukrýva nacistov, a ako dôkaz uviedli propagandistický článok zo Sputniku.

"Ak africké štáty toľko lipnú na neutralite, ktorú plne rešpektujem, prečo sa toľko primykajú k ruským naratívom?" uviedol Pyvovarov.