Na dokument od Moora na STV chodia desiatky sťažností

Na dokument od Moora na STV chodia desiatky sťažností

Kontroverzný dokument o zlom americkom zdravotníctve a ospevovaní zdravotníctva na Kube v roku 2007 pobúril odbornú verejnosť.

STV ho odvysielala bez vysvetľujúceho komentára, či názoru kritikov. 

 

Na Radu pre vysielanie a retransmisiu prišlo za tri dni okolo 50 sťažností na dokument Sicko od kontroverzného amerického autora Michaela Moora. Vysielala ho STV v nedeľu večer na Dvojke. Je z roku 2007 a Moore bol jeho autorom, režisérom a jediným účinkujúcim. V dokumente o zdravotníckom systéme USA Moore prináša príbehy ľudí, ktorým bola odmietnutá pomoc a porovnáva starostlivosť o chorých v USA, Kanade, Francúzsku a  vo Veľkej Británii. V dokumente zabezpečí trojici dobrovoľníkov zdravotnú starostlivosť na Kube.

Na dokument upozornila na svojej stránke iniciatíva Menej štátu, kde zverejnila Protest proti Moorovi na STV. „Dokument je v skratke jednostranným popisom prínosov a výhod socializovaného (verejného) zdravotníctva, pričom autor napríklad popisuje aj priamo na mieste zdravotnú starostlivosť na Kube," píšu autori iniciatívy v sťažnosti. „Podľa názorov viacerých doktorov priamo z Kuby bol Moore pozvaný komunistickými lídrami účelovo do najlepšej nemocnice v krajine (resp. jedinej svojho druhu v krajine) – tzv. nemocnice pre vládnu elitu, čo vôbec nezodpovedá bežnému stavu zdravotnej starostlivosti v krajine. Čo autor a rovnako tým (ak je takto podaná informácia) aj RTVS zamlčuje. Rovnako sa to týka aj popisovaného stavu v Anglicku a Kanade," píšu v iniciatíve.

Zároveň dávajú do pozornosti príspevky v SME, americkej televízií ABC a inde, o žalostnom stave zdravotníctva na Kube, ktoré vznikli ako reakcia na Moorov dokument.

Iniciatíva k výzve pripojila aj vzor sťažnosti, ktorú poslala na STV na licenčnú radu. Na radu prišlo do publikovania tohto článku okolo 50 sťažností.
„S výnimkou prvej, sú všetky ďalšie rovnaké – skopírované zo stránky Menej štátu," povedala hovorkyňa RVR Lucia Jelčová.  Rada sa bude sťažnosťami zaoberať na jednom z najbližších zasadnutí.

Michael Moore ije kontroverzný americký filmový režisér, scenárista a producent, autor filmu Bowling for Columbine či filmu Fahrenheit 9/1. Medzi divákmi jeho dokumenty vyvolávajú rozporuplné reakcie. Má mnoho fanúšikov, no v odbornej verejnosti veľmi veľa kritikov.

Požiadali sme aj o stanovisko RTVS.