Spoločnosť Facebook odstránila zo svojej siete stovky účtov a stránok, ktoré boli súčasťou dvoch manipulatívnych kampaní zameraných na užívateľov v arabskom svete. Jedna má korene v Saudskej Arábii a podľa vyšetrovania Facebooku má väzby na "osoby napojené na vládu Saudskej Arábie".
Za tou druhou stála dvojica marketingových firiem v Egypte a Spojených arabských emirátoch (SAE), uviedol na oficiálnom blogu Facebooku bezpečnostný šéf podniku Nathaniel Gleicher.
Podľa televízie CNN je to prvýkrát, čo sociálna sieť informovala o rozkrytí "tajnej vplyvnej operácie napojenej na vládu Saudskej Arábie". Facebook v súvislosti s touto operáciou uvádza, že odstránil 217 účtov na rovnomennej sociálnej sieti, 31 na Instagrame, 144 facebookových stránok a päť skupín. Jednu alebo viacero zrušených stránok sledovalo približne 1,4 milióna účtov, profily odstránené z Instagramu mali okolo 145.000 sledujúcich. "Ako to ale u takýchto operácií býva, nie je jasné, koľko z týchto sledujúcich bolo skutočných a koľko bolo buď falošných, alebo zaplatených v snahe dodať stránkam legitimitu," podotýka CNN.
Saudskoarabská sieť sa zameriavala na publikum na Blízkom východe a na severe Afriky. Jej autori sa vydávali za osoby žijúce v cieľových krajinách a vytvárali stránky, ktoré sa javili ako profily lokálnych médií. Šírili predovšetkým príspevky o regionálnych témach, napríklad o saudskoarabskom korunnom princovi Muhammadovi bin Salmanovi a o konflikte v Jemene. "Tiež často zdieľali kritiku voči susedným krajinám ako Irán, Katar a Turecko, a spochybňovali dôveryhodnosť televízie Al-Džazíra," napísal Gleicher.
Osoby stojace za dezinformačnými operáciami minuli za propagáciu tohto obsahu na facebookových a instagramových reklamách 108.000 dolárov. Podľa CNN prípad potvrdzuje podozrenia bezpečnostných a počítačových expertov, že ľudia napojení na saudskoarabské úrady riadia internetové kampane v snahe získavať podporu pre režim a podkopávať jeho nepriateľov.
Druhá zablokovaná operácia bola čo do uvedených parametrov ešte rozsiahlejšia. V tomto prípade Facebook zmazal 259 účtov, 102 stránok a päť skupín, pričom najmenej jednu z týchto stránok sledovalo viac ako 13,7 milióna účtov. Za inzerciu na facebooku zaplatili subjekty v pozadí tejto siete 167.000 dolárov.
Jej administrátori využívali falošné účty a okrem médií sa vydávali aj za verejne známe osoby. Snažili sa pri tom osloviť obyvateľov Turecka, Kataru, Sýrie či Jordánska, ale aj niekoľkých afrických krajín. Čo sa týka politických tém, zameriavali sa na údajnú podporu teroristov zo strany Kataru a Turecka alebo na konflikty v Jemene a Líbyi.
"Neustále pracujeme na tom, aby sme odhalili a zastavili tento druh aktivít, pretože nechceme, aby boli naše služby používané k manipulácii s ľuďmi. Tieto stránky, skupiny a účty kritizujeme na základe ich správania, nie kvôli obsahu, ktorý pridávajú. V oboch týchto prípadoch ľudia stojaci za touto aktivitou postupovali koordinovane a používali falošné profily, aby vytvárali mylný dojem. A to bol dôvod pre náš zásah," vysvetlil Gleicher.