Nové pravidlá kybernetickej odolnosti prinesú užívateľom väčšiu mieru ochrany

Nové pravidlá kybernetickej odolnosti prinesú užívateľom väčšiu mieru ochrany Ilustr. reprofoto youtube BIS

Na európskom trhu dnes nájdeme množstvo produktov s digitálnymi prvkami. Ide o zariadenia, ktoré sú prepojené s inými zariadeniami alebo k sieti, a existuje pri nich riziko úniku informácií. Veľké a známejšie značky už v tomto smere ponúkajú istú mieru zabezpečenia, no prúdi k nám aj množstvo lacných produktov, ktoré často nespĺňajú ani základné bezpečnostné štandardy.

Tento problém sa Európska komisia rozhodla vyriešiť nariadením o kybernetickej odolnosti (CRA), ktoré prijala v októbri, a čaká sa na jeho zverejnenie v úradnom vestníku EÚ. Predpoklad je, že prvé povinnosti sa začnú v praxi vynucovať v lete 2026 a úplne celé CRA na jeseň 2027. Presne sa to bude dať určiť až momentom zverejnenia CRA vo vestníku. 

Nariadenie je zamerané na tzv. „Internet of things“ (IoT), teda produkty s digitálnymi prvkami. Hovoríme tak o softvérových produktoch, ako napríklad počítačové hry, AI systémy, aplikácie, ale aj o hardvérových, ako sú smartfóny, notebooky, smart hodinky, či produkty pre smart domácnosť. Produkty, ktoré budú spĺňať požiadavky nariadenia, budú mať certifikáciu a označenie „CE“, teda európske označenie výrobkov, ktoré boli posúdené ako spĺňajúce vysoké požiadavky na bezpečnosť, zdravie a ochranu životného prostredia.

„Cieľom nariadenia je zvýšenie bezpečnosti produktov s digitálnymi komponentami, a to počas celého ich životného cyklu. Nariadenie zavedie prísnejšie požiadavky pre širokú škálu produktov od spotrebnej elektroniky až po priemyselné zariadenia. Výrobcovia tak budú nútení zvýšiť ich kybernetickú odolnosť a distribútori budú musieť ponúkať len produkty, ktoré budú v súlade s CRA,“ približuje Ondrej Zimen, partner advokátskej kancelárie Dagital Legal.