Šéf RTVS Václav Mika podpísal so známym sudcom zmluvu o mimosúdnom vysporiadaní a urovnaní sporných práv za 10 tisíc eur. Ide o spor ohľadom reportáží z roku 2004 a 2005.
Podľa zmluvy sa RTVS so sudcom dohodla na urovnaní sporných nárokov, ktoré sú predmetom sporu v konaní o ochranu osobnosti, vec vedená na Okresnom súde Košice I. Sudca podal na niekdajší Slovenský rozhlas žalobu na ochranu osobnosti za príspevky z Rádiožurnálu - dva z roku 2004 a jeden z roku 2005. Rozhlas citoval bývalého ministra vnútra Daniela Lipšica.
História sporu
Lipšic podal na Soročinu v roku 2004 trestné oznámenie ako aj návrh na začatie disciplinárneho konania. Podľa exministra ako sudca podvodným spôsobom vydal poverenie na výkon exekúcie proti poisťovni Allianz, na základe ktorého mala zaplatiť istej poškodenej 29,6 milióna korún. "Lipšic vo viacerých médiách komentoval Soročinovu kauzu a šíril o ňom nepravdivé informácie. Rovnako v médiách postupoval aj exminister vnútra Palko," povedal v roku 2007 advokát Soročinu.
Súd už v minulosti rozhodol o tom, že iné rádio - Twist (dnes Viva) malo zaplatiť sudcovi Soročinovi 30-tisíc eur za urážku na cti. Dôvodom bolo, že parafrázovalo výroky vtedajšieho ministra vnútra Palka na tlačovej konferencii. Medzinárodný inštitút IPI toto rozhodnutie kritizoval.
Okresný súd Košice I sa domnieval, že aj SRo zasiahol do Soročinových práv. Dôvodom boli relácie o jeho stíhaní z poistného podvodu. Rozhlas sa odvolal a krajský súd podľa denníka SME v roku 2010 rozhodol, že okres svoje rozhodnutie nedostatočne zdôvodnil. Vyčítal mu, že nebral do úvahy argumenty rozhlasu a nedostatočne vysvetlil aj to, prečo Soročinovi nemá stačiť ospravedlnenie, ale mal by dostať aj peniaze. Krajský súd navyše podľa SME potvrdil, že činnosť sudcu ako verejného činiteľa je oprávnene vecou verejného záujmu.
Na konci minulého roka Mika so Soročinom podpísal zmluvu, na základe ktorej sa RTVS zaviazal zaplatiť Jozefovi Soročinovi desaťtisíc eur za to, že zoberie návrh na ochranu osobnosti späť.
Prečo RTVS pristúpilo k mimosúdnej dohode vysvetľuje pre Omédiách.com hovorca RTVS Richard Šümeghy: „Zdôrazňujem, že ide o takmer 8 až 9 rokov staré spory, ktoré RTVS nemôže ďalej tlačiť pred sebou a musí sa s nimi vysporiadať. Nové vedenie právneho odboru preferuje mimosúdne dohody iba vo výnimočných prípadoch, akým je tento, kde ide o dlhodobý právny spor a výška dohody o mimosúdnom vysporiadaní je neporovnateľne nižšia ako miera právneho rizika," povedal hovorca.
"Vzhľadom na niekoľkonásobne vyššie požiadavky žalobcu na náhradu nemajetkovej ujmy a po posúdení rizík, podľa ktorých sme nemali stopercentnú pravdepodobnosť nášho úspechu na súde, bolo pre RTVS výhodnejšie uzavrieť mimosúdnu dohodu," povedal Šümeghy. Podľa neho ľudia v rozhlase pracujú profesionálne, avšak pri uplatňovaní práva na slobodu prejavu a práva na prijímanie informácií je tu podľa neho stále riziko prekročenia práva na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena. "Ktoré z týchto práv v konkrétnej situácii bude požívať väčšiu mieru ochrany a v konečnom dôsledku výkon, ktorého práva "ustúpi" výkonu druhého nie je vždy jednoznačné. Aj v kontexte aplikácie týchto práv v činnosti Krajského súdu v Košiciach a niektorých okresných súdov v jeho miestnej príslušnosti (aj v konkrétnych iných sporoch, kde žalobcom bol Dr. Soročin) sme sa rozhodli pre mimosúdne urovnanie pri nižších nákladoch vo veci samotnej, ako aj čo sa týka trov konania," povedal hovorca.