Ruský opozičník Alexej Navalnyj, ktorý zomrel vo februári tohto roku, vo väzení premýšľal o smrti, každodennom živote, o rodine, ale aj o politike a vojne na Ukrajine. Ukazujú to úryvky z jeho pamätí, ktoré vyjdú v pod názvom Patriot: a Memoir (Patriot: Pamäte) 22. októbra a ktoré v piatok a dnes zverejnil časopis The New Yorker a denník The Times.
"Strávim zvyšok svojich dní vo väzení a zomriem tu," napísal Navalnyj v ruskom väzení do denníka vo februári 2022, dva roky pred svojou smrťou. "Nebude sa s kým rozlúčiť. Všetky narodeniny sa budú oslavovať bezo mňa. Nikdy neuvidím svoje vnúčatá. Nebudem súčasťou rodinnej histórie. Nebudem na žiadnej fotke," zapísal si o mesiac neskôr.
Navalného, známeho kritika Kremľa, ruské úrady zadržali v januári 2021, kedy sa do vlasti vrátil po vážnej otrave. Keď tento rok 16. februára zomrel vo veku 47 rokov, v trestaneckej kolónii na Sibíri si odpykával okrem iného 19-ročný trest za extrémizmus. Podľa úradov zomrel po tom, čo sa mu urobilo náhle zle po návrate z prechádzky.
Navalného okolie aj niektorí svetoví štátnici tvrdia, že za úmrtím opozičníka stojí - či priamo alebo nepriamo - režim ruského prezidenta Vladimíra Putina. Kremeľ poprel, že sa na smrti Navalného podieľal štát. Americké tajné služby podľa aprílovej správy denníka The Wall Street Journal dospeli k záveru, že Putin pravdepodobne priamo nenariadil Navalného zabiť.
"Jediné, čoho by sme sa mali báť, je nechať našu vlasť napospas drancovaniu bandy klamárov, zlodejov a pokrytcov," napísal do denníka opozičník 17. januára 2022.
V úryvkoch tiež popisuje typický deň v trestaneckej kolónii: budíček o 06:00, raňajky o 06:20 a nástup do práce o 06:40. "V práci sedíte sedem hodín pri šijacom stroji na stoličke nižšej ako je výška kolien," napísal. "Po práci ešte niekoľko hodín sedíte na drevenej lavici pod portrétom Putina," doplnil.
V denníku píše aj o svojej hladovke z apríla 2021, kvôli ktorej každý deň schudol o jeden kilogram, alebo ako sa v rovnakom čase "prvýkrát cíti emocionálne aj morálne na dne". Napriek samote zápisky podľa agentúry AFP prinášajú aj Navalného humor - v jednej pasáži napríklad píše, že denník môže rodina po jeho smrti speňažiť, pričom jej tragické okolnosti pomôžu "knihu predať".
"Autora knihy zavraždil neslávne známy prezident. Čo viac by si mohlo marketingové oddelenie priať?" vtipkuje.
V poslednom zázname sa Navalnyj zveril, že sa jeho spoluväzni aj niektorí dozorcovia čudujú, prečo sa vracal do Ruska.
"Nechcem opustiť svoju krajinu ani ju zradiť. Ak vaše presvedčenie za niečo stojí, musíte byť pripravení ho brániť a v prípade potreby priniesť obete," napísal.