Slovensku, s dvanástimi litrami na osobu, dlhodobo patrí deviate miesto v celosvetovom rebríčku v spotrebe čistého alkoholu na jedného obyvateľa. Zo závislosti na alkohole sa liečilo podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) v roku 2020 až 27 523 pacientov. Podľa údajov VšZP ich počet za posledné dva roky klesol. Táto štatistika však môže byť skreslená pandemickou situáciou.
Závislosť od alkoholu je najrozšírenejšia forma závislosti nielen na Slovensku, ale aj celosvetovo. „U nás dominuje pitie liehovín, tvrdého alkoholu, teda vysoko koncentrovaného v relatívne malom množstve tekutiny. Dopady na telesné zdravie sú preto ešte vážnejšie,“ vysvetlil Ľubomír Okruhlica, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre medicínu drogových závislostí a riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave. Na odhalenie závislosti od alkoholu postačí jednoduchý test. Štvortýždňová abstinencia. Február má aj prívlastok „suchý“, a to práve z dôvodu, že počas jeho 28 dní môžeme ľahko zistiť, či máme pitie alkoholu pod kontrolou. Na odborníka by sa mal obrátiť človek, ktorý nevydrží stanovený čas bez pohárika. Pozornosť by mal zbystriť podľa Ľ. Okruhlicu aj človek, ktorý síce vydrží mesiac bez alkoholu, ale počas prvých dni cíti nervozitu, má silné nutkanie si vypiť alebo má problém so zaspávaním.
Zo štatistík Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) vyplýva, že počet jej poistencov závislých na alkohole klesá. Kým v roku 2019 sa z alkoholovej závislosti liečilo 21 541 poistencov, v roku 2020 to bolo 19 395 pacientov a v minulom roku evidovala VšZP 18 521 poistencov závislých na alkohole. „Dôvodom však nie je pokles závislých ľudí, ale skôr vplyv pandémie na diagnostiku a vyšetrenia, takže reálny stav môže byť práve z dôvodu obmedzení spojených s koronavírusom ešte horší,“ skonštatovala hovorkyňa VšZP Eva Peterová.
Tento fakt potvrdzuje aj psychiater Ľ. Okruhlica.. „Naše skúsenosti ukazujú, že mnohí, ktorí už dlhšie úspešne abstinovali sa práve počas pandémie opäť rozbehli v pití, a to z dôvodu sociálnej izolácie a nariadenej práce z domu,“ priblížil Ľ. Okruhlica. Čísla liečených preto podľa jeho slov neodrážajú výskyt problému v populácii, ale dopyt po liečbe. Najväčšie špecializované zariadenie Centrum pre liečbu drogových závislostí v Bratislave takýto výrazný pokles počas pandémie nezaznamenalo. „To vysvetľujeme neprerušeným poskytovaním ambulantnej a lôžkovej zdravotnej starostlivosti počas lockdownov,“ uviedol Ľ. Okrulica.
S problémom podľa dát VšZP najčastejšie bojujú muži a bez ohľadu na pohlavie, najviac liečených poistencov je vo veku od 40 do 60 rokov. Poisťovňa v minulom roku vynaložila na úhradu nákladov spojených s liečbou závislosti od alkoholu 15 688 334 eur. V roku 2020 to bolo 14 227 303 eur. „Medziročne stúpli aj priemerné náklady na jedného liečeného poistenca. Kým v roku 2020 VšZP zaplatila za jedného pacienta v priemere 733 eur, vlani to bolo 847 eur,“ doplnila Peterová.
Závislosť od alkoholu zanecháva následky aj na duševnom zdraví pacienta. V roku 2020 bol celoslovensky počet liečených pacientov pre duševné problémy v dôsledku alkoholizmu najnižší za posledné desaťročie. „Napriek tomu, medziročný pokles pacientov iba o 9 % liečených pre duševné problémy s alkoholom medzi rokmi 2019 a 2020 patrí k najnižším poklesom spomedzi ostatných medicínskych diagnóz v čase pandémie v roku 2020, čo svedčí o závažnosti a naliehavosti tejto diagnózy,“ spresnil Ľ. Okruhlica. VšZP na liečbu iných diagnóz, ktoré s používaním alkoholu súvisia, ako sú poruchy psychiky a správania zapríčinené užitím, užívaním alkoholu či akútnou intoxikáciou alkoholom, vynaložila v minulom roku 654 941 eur. V roku 2020 to bolo o niečo menej, 560 921 eur.
Z údajov NCZI vyplýva, že v roku 2020 boli v ústavnej liečbe najpočetnejšie zastúpené poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu s počtom 9 885 hospitalizácií (80,4 %). „Alkoholová cirhóza pečene bola základnou diagnózou 2 034 hospitalizácií, t. j. 16,5 % prípadov. Zaznamenaných bolo aj 201 prípadov s diagnózou toxického účinku etanolu (1,6 %),“ dodala hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.