Takmer 600-tisíc dospelých poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) absolvovalo minulý rok preventívnu prehliadku v ambulancii všeobecného lekára. Aj napriek výraznému záujmu o tento typ prevencie je stále veľa pacientov, ktorí si čas na preventívnu prehliadku počas roka nenájdu. S cieľom nečakať na pacienta v ambulancii, ale vyjsť za ním do terénu, prichádza VšZP s iniciatívou Vlak pre zdravie. Pôjde o špeciálny vozeň radený v Expresoch TATRAN na trase Bratislava Hlavná stanica – Košice v oboch smeroch vo vybrané dni od 9. augusta do 20. septembra 2024.
Vo vozni sa cestujúci budú môcť počas cesty podrobiť meraniu prístrojom, ktorý analyzuje parametre, ako pomer tukov a svalov v tele, meraniam krvného tlaku a podielu kyslíka v krvi, cholesterolu a kyseliny močovej, prípadne absolvovať očné vyšetrenie a vyšetrenie kožných znamienok či konzultáciu s fyzioterapeutom. Okrem meraní sa cestujúci dozvedia zaujímavé informácie o dentálnej hygiene, prevencii, zdravom životnom štýle či škodlivosti fajčenia.
„Z našich dát vyplýva, že až 61 % ľudí si uvedomuje, že preventívna prehliadka je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie, napriek tomu sa ešte stále nájdu mnohí, ktorí ako najčastejší dôvod, prečo takúto prehliadku neabsolvujú, uvádzajú nedostatok času. Našou snahou je tento čas dopriať nielen našim poistencom, ale komukoľvek, kto má záujem žiť zdravšie. Aktivity Pre zdravie, počas ktorých už dlhodobo v teréne ľuďom vyšetrujeme základné zdravotné parametre – meriame krvný tlak, hladinu cholesterolu, vyšetrujeme kožné znamienka či zrak – sústreďujeme teraz do priestorov vlaku. Cestujúci vo vybraných spojoch z Bratislavy do Košíc a späť si tak cestu vlakom budú môcť skrátiť a zároveň urobiť niečo užitočné pre svoje zdravie,“ vysvetľuje manažérka oddelenia komunikácie a hovorkyňa VšZP Marianna Bublavá.
Skorý záchyt problémov s krvným tlakom, vysokým cholesterolom či podozrivými kožnými znamienkami a včasné zahájenie liečby môže znamenať záchranu života. Mnohé závažné diagnózy, ktoré môžu neskôr vyústiť do srdcového infarktu, cievnej mozgovej príhody, cukrovky či onkologického ochorenia, zo začiatku nebolia a človek o nich dokonca ani nemusí vedieť. Podľa dát Slovenskej kardiologickej spoločnosti máme v priemere 300- až 400-tisíc ľudí, ktorí o svojom vysokom krvnom tlaku ani len netušia. Vysoký krvný tlak je pritom rizikovým faktorom cievnej mozgovej príhody, srdcového zlyhávania a spolu s vysokým cholesterolom aj infarktu myokardu.
Prevencia je lacnejšia ako liečba
Z dát najväčšej zdravotnej poisťovne vyplýva, že napríklad včasný záchyt pacienta s vysokým krvným tlakom a jeho správny manažment v ambulancii lekára stojí verejné zdravotníctvo oveľa menej ako liečba pacienta s komplikáciami, ktoré vyplývajú z neliečeného vysokého tlaku. „VšZP vynaloží na liečbu ľudí s vysokým krvným tlakom ročne milióny eur. Ukazuje sa však, že ak je hypertonik včas zachytený a správne liečený, prináša to predovšetkým benefity v podobe dobrého zdravia jemu samotnému a okrem toho to pomáha šetriť verejné zdroje. Kým ročný náklad na ambulantnú starostlivosť o jedného hypertonika sa pohybuje v niekoľkých desiatkach až stovkách eur, ročná liečba pacienta po akútnom infarkte myokardu dosahuje tisíce eur,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP Michal Ďuriš.
Vo Vlaku pre zdravie VšZP plánuje vyšetrovať aj kožné znamienka. Ročné náklady na liečbu zhubného melanómu kože dosahujú viac ako 3 300 eur na jedného poistenca. Melanóm kože je pritom dobre liečiteľný práve pri jeho včasnom záchyte.
Na trase Bratislava – Košice
„Aktivity Pre zdravie vnímame ako jeden z najužitočnejších projektov na podporu prevencie, ktoré naša poisťovňa dlhodobo realizuje. Podarilo sa nám vďaka nim zachytiť množstvo ľudí s potenciálnym vážnym zdravotným problémom, ktorých sme nasmerovali na ďalšiu zdravotnú starostlivosť. Včas zachytené a včas liečené komplikácie nemusia prerásť do väčších zdravotných problémov. Aj s vysokým krvným tlakom či s cukrovkou sa dá žiť kvalitný život, ak sú pacienti správne manažovaní a starajú sa o svoje zdravie. Toto je dlhodobým cieľom našich komunikačných aktivít. Prevencia je lacnejšia ako liečba a zároveň je to najefektívnejší recept na šetrenie verejných zdrojov,“ zdôrazňuje podpredseda predstavenstva VšZP a riaditeľ sekcie prevádzky Matej Fekete.
„Našou ambíciou nie je len získavať nových poistencov, ale starať sa o tých, ktorých už máme. Neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o ich zdravie je väčšia osveta v oblasti prevencie. Toto je primárnym cieľom našej iniciatívy Vlak pre zdravie. Osloviť verejnosť mimo ambulancií či zdravotníckych zariadení, motivovať ich k preventívnej prehliadke a nájsť rizikových pacientov, ktorí trpia kardiovaskulárnymi ochoreniami, problémami s očami, cukrovkou, prípadne majú podozrivé nálezy na pokožke. Skorý záchyt týchto zdravotných komplikácií im môže zachrániť život,“ dodáva člen predstavenstva VšZP a riaditeľ sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti Matúš Jurových.