Schválený štátny rozpočet je podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) hazardom s peniazmi nás všetkých. Zvýšenie daní bude mať za následok veľké zdražovanie, súčasne sa zastaví ekonomický rast na Slovensku. SaS kritizovala aj otočku Rudolfa Huliaka v názore na rozpočet.
„Pri schvaľovaní rozpočtu mohlo celé Slovensko v priamom prenose vidieť, ako sa kupujú poslanci koalície. To bolo rečí, ktoré mal Rudolf Huliak o návrhu štátneho rozpočtu. Pred pár dňami tvrdil, že rozpočet je antisociálny a nemôže zaň hlasovať, keďže ide 20 miliónov eur na výmysel Danka s olympiádou. Táto koalícia na čele s Robertom Ficom bola odkázaná na to, aby si kúpila jedného poľovníka s bizarnou partičkou okolo. Až časom sa možno dozvieme, čo to stálo slovenskú kasu a ako sa komu naplnili vrecká,“ uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.
Štátny rozpočet je podľa strany SaS hazardom s peniazmi nás všetkých. „Zdvihli dane, všetko zdražia a zastaví sa ekonomický rast na Slovensku. SaS ako jediná autentická pravicová strana, ktorá bola vždy zásadne proti vyšším daniam, nemohla za takýto rozpočet hlasovať. Navyše, tento rozpočet nerieši ani situáciu v zdravotníctve. Ostáva už len pár dni do absolútneho kolapsu zdravotníctva na Slovensku. Až 3300 lekárov je stále vo výpovediach a vláda situáciu nerieši. Namiesto toho rieši Huliaka, funkcie a konšpirácie o atentáte. Namiesto mimoriadnej schôdze k cenám teplu a plynu či k situácii v zdravotníctve budeme mať mimoriadnu schôdzu k atentátu. Robert Fico je posadnutý sám sebou a keďže nezvláda rokovanie s lekármi, zvažuje mimoriadnu situáciu,“ upozornil B. Gröhling.
Podľa tímlídra SaS pre zdravotníctvo Tomáša Szalaya vláda chce riešiť výpovede lekárov nútenou prácou. „Podľa našich informácií sa vláda chystá prijať na svojom rokovaní návrh zákona a situáciu riešiť zavedením nútenej práce pre lekárov. Hodlajú im prikázať prácu v nemocniciach a ak neuposlúchnu, hrozí im trest odňatia slobody až na dva roky. Ak lekári počítali s tým, že pôjdu na PN alebo OČR, tak im tento zákon bráni dať si tieto potvrdenia vystaviť u svojho ošetrujúceho lekára. Štát určí, ktorých lekárov uzná za práceneschopných, alebo ich deti za hodné OČR,“ povedal T. Szalay.
Tomáš Szalay považuje nútenie lekárov pracovať v nefunkčnom systéme za priznanie zlyhania tejto vlády. „Je potrebné, aby vláda riešila príčiny krízy, kvôli ktorej lekári podali výpovede. Sú frustrovaní a ja im absolútne rozumiem. Nútiť lekárov do práce cez núdzový stav je neakceptovateľné. Pripomína to autoritatívny režim,“ povedal. Ak podľa neho lekári nestiahnu výpovede, od 1. januára hrozí znefunkčnenie polovice nemocníc na Slovensku.
„Riešenie je potrebné, ale musí byť systémové, nie represívne. Lekárov potrebujeme motivovať, aby zostali. Zdravotníctvo potrebuje reformy. Slovenskí pacienti si zaslúžia viac. Nemali by trpieť kvôli neschopnosti vlády zabezpečiť fungujúci systém. Ak vláda nedokáže zabezpečiť dôstojné podmienky pre prácu zdravotníkov, ako chce zabezpečiť starostlivosť o pacientov? Pacienti potrebujú nemocnice plné odborníkov, nie vyčerpaných rukojemníkov tohto systému,“ uzavrel Tomáš Szalay.