Víťazom tretieho ročníka ankety o anti-cenu Homofób roka sa stal hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík za výrok o tom, že uznanie ľudských práv LGBT menšiny skončí diktatúrou, informuje v tlačovej správe vyhlasovateľ súťaže Inštitút ľudských práv.
V počte hlasov dokonca predbehol minuloročného víťaza, Konferenciu biskupov Slovenska (KBS) s výrokom o „kultúre smrti". Druhé miesto, s veľkým odstupom, získal kňaz Marián Kuffa za výrok „tak to nie sú obyčajní vrahovia, ale ja hovorím, že to sú masoví vrahovia".
Anketu zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii (IDAHO) mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a Dúhové Slovensko n.z. Hlasovania sa zúčastnilo viac ako 2600 ľudí. „Z roka na roka sa počet hlasujúcich zvyšuje, čo potvrdzuje fakt, že spoločnosť začína homofóbiu vnímať podobne negatívne ako rasizmus či xenofóbiu," povedala Alena Krempaská z Dúhové Slovensko n.z.
Do hlasovania na webovej stránke ludskeprava.sk/homofob sa mohol zapojiť ktokoľvek, rovnako ako do nominačného procesu a organizátori už teraz zbierajú nominácie do ďalšieho ročníka.
"79% voličov a voličiek vo februári ignorovaním referenda proti ľudským právam jasne ukázalo, že nezdieľajú fóbie a netoleranciu jej iniciátorov. Teraz je na politikoch a političkách, aby toto demokratické rozhodnutie rešpektovali a našli spôsob zrovnoprávnenia párov rovnakého pohlavia. Vhodným spôsobom sa teraz zdá byť inštitút životného partnerstva, tak ako ho navrhli mimovládne organizácie," vyhlásil riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher, ktorý je i spoluzakladateľom Dúhového pochodu.
Trofejou pre víťaza je štylizovaný piktogram, zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis 4%, teda tradične chápaný podiel neheterosexuálnych osôb v populácii. Autorom je známy dizajnér Maroš Schmidt, ktorý ju vytvoril bez nároku na honorár. Organizátori ankety sa ju pokúsia víťazovi odovzdať, no podľa vlastných slov nerátajú s ústretovosťou. V minulosti sa víťazmi ankety stali poslanec Štefan Kuffa za svoj výrok o topení gejov a Konferencia biskupov s tvrdením, že ľudsko-právni aktivisti sú „aktéri kultúry smrti". Cenu si však odmietli prevziať.
Inštitút ľudských práv (IĽP) je občianske združenie, ktorého cieľom je podporovať rovný prístup k všetkým deklarovaným ľudským právam pre všetkých. Hlavné kampane a projekty zahŕňajú: Väzni svedomia, WikiLeaks Slovensko, študentská súťaž To si píš!, Blog Ľudské práva a Arms Watch Slovensko. Dúhové Slovensko je neformálne združenie (n.z.) LGBT aktivistov a aktivistiek, ktorí sa angažujú za komplexné zrovnoprávnenie LGBT ľudí.