V poľskom Sejme dnes predpoludním poslanci diskutovali o kontroverznom návrhu mediálneho zákona, ktorý podľa kritikov ohrozuje nezávislú televíziu TVN. V dolnej komore parlamentu vypukla búrlivá debata, popisujú poľské médiá. Neskôr návrh zákona zamieril do príslušného výboru, aby posúdil pozmeňovacie návrhy.
Podľa odporcov kabinetu má zákon umlčať spravodajskú stanicu TVN 24, v ktorej má rozhodujúci vlastnícky podiel americká spoločnosť Discovery a ktorá je kritická voči terajšej vláde - a to tým, že by prišla o licenciu. Návrh zákona je považovaný za kľúčovú skúšku pre prežitie médií v Poľsku, podotkla agentúra AP. Súčasná vláda už podľa nej roky obmedzuje nezávislosť médií i súdnictva. Do ulíc poľských miest v utorok vyšli tisíce ľudí, aby demonštrovali na obranu slobody médií.
Zasadnutie začalo hlasovaním o tom, či sa bude zákon, ktorý si vyslúžil prezývku "lex TVN", vôbec prejednávať, píše denník Gazeta Wyborcza. Zo 440 prítomných poslancov bolo za 223, proti ich bolo 208, zvyšok nehlasoval. Samotnú diskusiu potom odštartovalo vyhlásenie zástupcov politických klubov. Prejav Marka Suského z vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) sprevádzali z opozičných lavíc výkriky "hanba", uviedol denník a dodal, že keď sa ujal slova Borys Budka z opozičnej Občianskej platformy, poslanci PiS začali opúšťať sálu.
Po debate potom návrh zákona zamieril kvôli pozmeňujúcim návrhom na prerokovanie do výboru pre kultúru a médiá, napísal Dziennik Gazeta Prawna, podľa ktorého by poslanci o novele mali hlasovať ešte dnes popoludní.
Poľská hlavná vládna strana Právo a spravodlivosť chce v novele zakotviť, aby médiá v Poľsku mohli patriť len spoločnostiam z Európskeho hospodárskeho priestoru. Národno konzervatívna strana dlhodobo presadzuje názor, že médiá v rukách zahraničných vlastníkov narušujú verejnú diskusiu a neslúži poľským záujmom. Vicepremiér a šéf menšej koaličnej strany Dohoda Jaroslaw Gowin navrhoval toto ustanovenie rozšíriť aj na Organizáciu pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá zahŕňa aj Spojené štáty.
Premiér Mateusz Morawiecki však v utorok požiadal prezidenta Andrzeja Dudu, aby odvolal Gowina, čo vyvolalo dnešný formálny odchod Dohody z vládnej koalície. Agentúra AFP už skôr uviedla, že odchod strany z koalície neznamená nutne rozpad vlády. Gazeta Wyborcza teraz píše, že PiS má podľa neoficiálnych informácií zaistenú podporu 232 poslancov, ktorí budú hlasovať za schválenie zákona.