Český vicepremiér Andrej Babiš (ANO) odmítl zařazení mezi oligarchy, kteří v Česku nakupují noviny k upevnění svého vlivu. Do této skupiny ho zařadila mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) ve své pravidelné zprávě o svobodě médií.
Babiš ČTK napsal, že média nevlastní, definici oligarchie naopak podle něj splňuje ČSSD. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka na twitteru napsal, že Babiš média už nevlastní jen kvůli novele o střetu zájmů, která prošla proti jeho vůli.
"Oligarchie je podle wikipedie koncentrace moci v rukách malé skupiny lidí, a to je dnes ČSSD. Oligarchové jsou lidi, kteří oligarchii podporují, a to já rozhodně nejsem," napsal ČTK Babiš v textové zprávě. Novináři by se měli podle něj obrátit například na podnikatele Zdeňka Bakalu, majitele společnosti Economia, která vydává deník Hospodářské noviny, týdeníky Ekonom, Respekt, Marketing&Media a několik odborných titulů. Provozuje rovněž zpravodajské weby Aktuálně.cz a iHNed.cz.
Babiš navíc odmítá, že by v mediální oblasti podnikal. "Já žádná média nevlastním a neovlivňuju, ani jsem neovlivňoval," uvedl. Šéf hnutí ANO vložil na začátku února akcie svých firem včetně Agrofertu a mediálního domu Mafra, jehož vlastníkem se stal Agrofert v říjnu 2013, do svěřenských fondů. Reagoval tak na novelu zákona o střetu zájmů, kterou poté u Ústavního soudu napadli prezident Miloš Zeman a poslanci hnutí ANO. Mafra vydává deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny a bezplatný deník Metro. Vydává rovněž týdeníky TÉMA a 5plus2 a provozuje zpravodajské portály iDNES.cz nebo lidovky.cz. Do skupiny Mafra patří i hudební stanice ÓČKO, ÓČKO Gold a ÓČKO Expres.
Sobotka na twitteru připustil, že Babiš už média přímo nevlastní. "Díky zákonu prosazenému proti jeho vůli, na který si jeho poslanci stěžují u Ústavního soudu," dodal. Zákon omezuje přístup firem, které patří členům vlády, k některým státním podporám. Ministrům také zapověděl vlastnit média. Podle Zemana odporuje ústavě tím, že porušuje zákaz diskriminace na základě majetku.
Zpráva RSF situaci v Česku charakterizuje jako "vzestup oligarchů". Koncentrace vlastnictví médií podle organizace v zemi dosáhla "kritické hladiny". Oligarchové podle ní nakupují noviny zhruba od roku 2008, aby upevnili vliv. "Jeden z nich, Andrej Babiš, je zároveň vicepremiérem a ministrem financí i vlastníkem dvou nejvlivnějších deníků," stojí ve zprávě.
Podle mediálního experta Jana Potůčka se "berlusconizace" českých médií, ke které dochází díky Andreji Babišovi, musela nutně odrazit na hodnocení jejich nezávislosti v žebříčku RSF. "Ve světě stále ještě není běžné, že by člen vlády a předseda vládní strany zároveň vlastnil vlivná média, která může zneužívat ve vlastní prospěch," uvedl Potůček se zřetelem na někdejšího italského premiéra Silvia Berlusconiho, kterému zároveň patřila vlivná média.