Hoci odborníkmi overená očkovacia látka ešte nie je na trhu, hoaxoch o očkovaní, pôvode či existencii koronavírusu je neúrekom a to žiaľ, aj medzi ľuľmi, u ktorých sa predpokladá istá úroveň poznania a kritického myslenia.
Najnovší prieskum medzi učiteľmi opäť nemilo prekvapil.
Až 31% učiteľov II. stupňa základných škôl si myslí, že očkovanie proti koronavírusu je prípravou na čipovanie ľudí. Tomu, že pravidelné nosenie rúšok má negatívne zdravotné dôsledky, verí až 39 % učiteľov. Vyplýva to z najnovšieho reprezentatívneho prieskumu agentúry Focus, ktorý bol realizovaný pre stranu Spolu a EPP, na ktorý upozornil učiteľ Juraj Hipš, predseda strany Spolu, a jeho stranícky kolega europoslanec Vladimír Bilčík. Podľa nich výsledky prieskumu sú zdvihnutým prstom aj pre vládu.
Prieskum zistil, že až 44% učiteľov považuje koronavírus za bežné chrípkové ochorenie a len 42% sa chce dať zaočkovať, keď bude k dispozícii vakcína.
„Žiaľ, konšpiračný vírus napadol aj naše školy. Veľa hovoríme o potrebe rozvíjania kritického myslenia u žiakov. Rovnako dôležitá sa ale ukazuje aj práca s učiteľmi, ich výberom a prípravou. Pretože pedagógovia sú hlavným kľúčom k zlepšeniu vzdelávania. Ďakujem tým slovenským učiteľom, ktorí ešte konšpiračnému vírusu nepodľahli,“ povedal Hipš.
Mnohí učitelia dôverujú konšpiračným médiám a spochybňujú vedecké poznatky o koronavíruse.
Alarmujúce sú odpovede na otázku, ktorým médiám učitelia dôverujú. Veľká časť učiteľov považuje za dôveryhodné konšpiračné a pochybné weby ako Hlavnespravy.sk, Zem a vek, Slobodný vysielač či Badateľ.
Odporúčame aj: Prieskum: Hlavné správy a Zem a vek zaradili učitelia medzi najdôveryhodnejšie médiá
Až 62 % učiteľov si myslí, že vláda nezvláda súčasnú situáciu so šírením koronavírusu a takmer polovica je presvedčená, že vláda neposkytuje pravdivé informácie o koronavíruse.
„Dôveryhodnosti vlády by určite prospela rozvaha, jasný plán a pravidelné a včasné oznamovanie chystaných opatrení. Nemala by sa napríklad opakovať situácia z minulého týždňa, kedy sa učitelia dozvedeli o zavretí stredných škôl v nedeľu na obed z médií,“ dodáva Hipš, podľa ktorého jedným z riešení ako liečiť konšpiračný vírus je aj kvalitná príprava budúcich pedagógov, podpora súčasných učiteľov, ako aj európska regulácia gigantov ako Facebook, kde sa dezinformácie najviac šíria.
Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank. Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.