Výtlky po zime = biznis pre autoservisy

Výtlky po zime = biznis pre autoservisy Reprofoto PB

Auto pre našincov nie je samozrejmosťou, ani lacnou záležitosťou. Slovensko patrí do prvej päťky krajín EÚ s najvyšším počtom ľudí, ktorí si ho nemôžu dovoliť. Tí, ktorí si naň predsa len našetria alebo požičajú sú aj preto obzvlášť citliví na každý výtlk, ohrozujúci ich štvorkolesového člena rodiny. S odborníkom sme sa pozreli na to, aké škody môže vaše auto utrpieť jazdou po deravých slovenských komunikáciách.

 

„Riadenie, tlmiče, stabilizátory, disky, pneumatiky, geometriu, to všetko si môžeme poškodiť jazdou cez výtlky. Pri silných ranách môže prasknúť čelné sklo,“ vymenúva možné dôsledky stavu našich ciest motoristický novinár Samuel Vanko. V servise za ich nápravu necháme desiatky, stovky až tisíce eur, v závislosti od veku, typu auta a rozsahu poškodenia.

Orientačné ceny náhradných dielcov bez práce pri oprave Škody Fabia:


Ak už po takýchto cestách musíme jazdiť, naučme sa dodržiavať pár zásad, aby to naše auto a peňaženku bolelo čo najmenej. „Ak je jasné, že sa veľkej jame už nestihnete vyhnúť, v žiadnom prípade nebrzdite až do samotnej jamy. Ak s brzdiacim autom vojdete do výtlku, ťažisko je vtedy natlačené na prednú nápravu a náraz to len zosilní. Ani kľučkovanie či prudké brzdenie nie je pre okolitú premávku bezpečné, preto treba prispôsobiť rýchlosť povahe a stavu vozovky a najväčšie jamy radšej obísť. Akýkoľvek zle trafený výtlk môže spraviť zlobu. Nebezpečné sú hlavne tie s ostrými hranami a veľké diery od kanálov, do ktorých sa zmestí koleso. To sú ozaj nebezpečné situácie,“ dodáva S. Vanko.

Výtlky po zime sú aktuálnou a diskutovanou témou každý rok a my si kladieme otázku, prečo sa neopravujú, ale iba plátajú? „Aj keď sa spraví cesta od základu, od vyfrézovania až po profesionálny finiš, sem-tam sa rozpadne. Problém je aj v tom, že veľakrát sa komunikácia opravuje bez riadnej a komplexnej štúdie regiónu a plánov samospráv. Keď sa konečne spraví, o týždeň ju rozkopú plynári, následne sa po ich zásahu opraví iba polovica cesty, potom druhá a už to nepasuje,“ konštatuje motoristický novinár. Dodáva, že veľkým problémom sú aj spomínané záplaty, ktoré predstavujú iba dočasné riešenie. „Buď sa vytlčú kamiónmi alebo do nich a okolitých puklín natečie voda, tá zamrzne a roztlačí asfalt – to sa následne vybije ťažkými autami a spravia sa výtlky.“ V záujme kvalitných ciest je dôležitá najmä dôsledná údržba, na ktorej by ich správcovia nemali šetriť.

Slovensko patrí do prvej päťky krajín EÚ s najvyšším počtom ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť vlastný osobný automobil. Najhoršie je na tom Rumunsko, ktoré prevyšuje priemer EÚ až štvornásobne. Auto u nás predstavuje luxus pre viac ako 10 % populácie. *

Aj pre tých, ktorí ho vlastnia, je nemalou investičnou položkou, a to nielen na začiatku, pri jeho kúpe. O aute mnohí hovoria ako o členovi rodiny – už keď sa raz u vás ocitne, treba ho živiť, čo každý mesiac odkrojí nemalú časť z rodinného rozpočtu. Niet sa čomu čudovať, že sme citliví na každý škrabanec, či inú ujmu, ktorú schytá. Obzvlášť, ak ide o škody, ktoré auto utrpí kvôli jazde po cestách plných výtlkov. Kvalitné cesty a diaľnice sú totiž jednou zo služieb štátu, ktoré, pochopiteľne, očakávame za naše dane. Vzhľadom na každodennú realitu, po ktorej jazdíme s vysokým rizikom vážneho poškodenia nášho auta sa však veľakrát pýtame, kam idú naše peniaze?

„Je pochopiteľné, že po každodenných zážitkoch s dierami, na ktoré dopláca naše auto, pristupujeme radšej k optimalizácii príjmov. Nízke dane sú však pre živnostníkov a malých podnikateľov iba krátkodobým riešením. Z dlhodobého hľadiska im môžu viac ublížiť ako pomôcť. Nízke dane znamenajú nízku bonitu klienta,“ upozorňuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Ak plánujete požiadať o hypotéku alebo spotrebný úver, mali by ste preto zvážiť, aký príjem si priznáte a aké vysoké dane zaplatíte.

Ani s vyššími sumami už nemusíte mať problém. „Poštová banka, ako jediná na trhu, prináša špecializovaný úver určený na financovanie daní pre FO – podnikateľov a spol. s r. o. s ročným obratom do 1 milióna eur s dvoma uzavretými ucelenými účtovnými obdobiami. Poskytuje sa bez poplatku a do sumy 30 000 eur v zrýchlenom konaní, a teda na počkanie, počas jednej návštevy pobočky,“ upresňuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Živnostník si tak môže dovoliť zaplatiť aj vyššiu daň, čím sa, v prípade potreby, zvyšuje jeho šanca na získanie požadovanej výšky hypotéky alebo spotrebného úveru.

Podnikatelia, ktorí dane už zaplatili, si ich môžu vďaka Úveru na dane od Poštovej banky spätne refinancovať. Týka sa to aj už zaplatených preddavkov na daň. Viac informácií nájdete na www.postovabanka.sk/uvernadane.

*Zdroj:. Eurostat, 2016