Dnes je Svetový deň slobody tlače. Pri tejto príležitosti organizácia Reportéri bez hraníc, ktorá dohliada nad právami novinárov, zverejnila mapu slobody tlače - World Press Freedom Map 2013.
Podľa mapy Slovensko síce nepatrí medzi krajiny s najlepšími podmienkami pre novinárov, ale určite majú lepšie podmienky, ako novinári v Ázii Južnej Amerike, Afrike, ale aj napríklad v Rusku, Taliansku, či Grécku. Slovensko skončilo na 23. mieste. Oproti minulému roku si o dve priečky polepšilo. Lepšie je na tom Česká republika, Nemecko, Rakúsko, ale aj Poľsko. Zaujímavosťou je, že z pohľadu slobody tlače sme predbehli také krajiny, ako je Veľká Británia, USA a Francúzsko.
Práve v deň Slobody tlače OBSE a pár dní pred tým IPI zverejnili nesúhlas so žalobami slovenských sudcov na médiá súvisiace s kauzou Bonano.
Najlepšie podmienky na prácu majú novinári už tradične v severských krajinách vo Fínsku, Holandsku, Nórsku ale aj v Kanade, Írsku či dokonca v africkej Namíbii.
Veľký prepad zaznamenalo Japonsko, prepadlo sa z 22. miesta až na 53. „Bol ovplyvnený nedostatkom transparentnosti a takmer nulovú úctou k prístupu k informáciám o súvisiacim s Fukušimou," píše organizácia. Veľký prepad má aj Maďarsko, kde bola sprísnená legislatíva voči novinárom.
Na konci rebríčka je Turkménsko, Severná Kórea a Eritrea. "Index slobody tlače neberie priamo do úvahy druh politického systému, ale je jasné, že demokracia poskytuje lepšiu ochranu slobody produkovať a šíriť presné správy a informácie, ako v krajinách, kde sú ignorované ľudské práva," povedal generálny tajomník organizácie Reportéri bez hraníc Christophe Deloire.
Pri stanovení rebríčka sa berie do úvahy legislatíva, ale aj prípady perzekúcií a násilia voči novinárom. Minulý rok bolo pri práci zabitých najviac novinárov, od kedy organizácia vedie takéto štatistiky. Až 175 novinárov bolo zavraždených v Somalsku, 176 v Sýrii a 153 v Mexiku.
Svetový deň slobody tlače vyhlásila v roku 1991 OSN, aby si svet pripomínal základné princípy slobody tlače.