SaS: Ombudsman odhalil policajnú brutalitu – potrebujeme nezávislý systém na vyšetrovanie zlyhaní polície

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) spolu s opozičnými stranami predložila procedurálny návrh na prerokovanie Mimoriadnej správy verejného ochrancu práv o závažnom porušovaní základných práv a slobôd konaním Policajného zboru v parlamente. Správa odhaľuje systematické porušenia práv zo strany polície za posledných 13 rokov. Napriek tomu poslanci návrh neschválili, čo je hanebné.

„Táto správa jasne ukazuje, že policajná brutalita nie je ojedinelým javom, ale problémom naprieč celým Slovenskom aj celým policajným zborom,“ upozorňuje poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre bezpečnosť Juraj Krúpa.

Strana SaS vníma medializované prípady policajného násilia mimoriadne citlivo. Poslankyňa NR SR Vladimíra Marcinková minulý rok zvolala poslanecký prieskum do Košíc na policajnú stanicu, kde poslanci zistili vážne nedostatky.

„Keď som sa v júni minulého roka dozvedela o prípade v Košiciach, kde zadržaný muž tvrdil, že bol sexuálne zneužitý, kopaný a týraný, nemohla som to ako členka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny ignorovať. Výbor preto predvolal ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, aby vysvetlil podozrenia z policajnej brutality. Minister však neprejavil ani len ochotu prísť, hoci je to jeho zákonnou povinnosťou,“ kritizuje Marcinková.

Vladimíra Marcinková dodáva, že iniciatíva verejného ochrancu práv je nesmierne dôležitá. „Toto je presne jeho úloha – upozorňovať na nespravodlivosti. Preto som dnes v parlamente navrhla, aby sme o tejto správe rokovali hneď zajtra. Bohužiaľ, neúspešne,“ dodáva.

Podpredsedníčka SaS Mária Kolíková vníma situáciu v širších súvislostiach. „Táto vláda prišla s tvrdením, že v minulosti boli hrubo porušované ľudské práva. Výsledkom ich politiky je, že dnes sú na slobode ľudia, ktorí tam nemajú čo hľadať, zatiaľ čo v policajných celách sa brutálne porušujú práva zadržaných. A vláda nerobí nič,“ zdôrazňuje.

Podľa nej je neprípustné, že parlament odmieta rokovať o odvolaní ministra vnútra a ignoruje správu verejného ochrancu práv. „Namiesto toho riešia výsluhové dôchodky pre generálnych prokurátorov a doživotné renty. Toto sú ich priority, nie bezpečnosť ľudí,“ upozorňuje Kolíková.

SaS preto žiada zriadenie nezávislého úradu inšpekčnej služby, ktorý nebude podliehať ministerstvu vnútra. „Potrebujeme systém, ktorý dokáže skutočne vyšetrovať zlyhania polície. Dnes vidíme, že súčasný model nefunguje,“ uzatvára Kolíková.