Šesť popredných medzinárodných novinárskych organizácií tzv. Rýchlej reakcie za slobodu médií (Rapid Response for Media Freedom MFRR) zverejnilo spoločné vyhlásenie, v ktorom vyjadrujú hlboké znepokojenie nad konaním slovenskej vlády voči televizii Markíza s cieľom umlčať jej kritickú žurnalistiku. "Vyzývame vlastníkov Markízy, Central European Media Enterprises (CME), aby odolali tlaku a zaručili redakčnú nezávislosť redakcie," píšu v spoločnom vyhlásení Medzinárodný tlačový inštitút (IPI), Európske centrum pre slobodu tlače a médií (ECPMF), Európska federácia novinárov (EFJ), OBC Transeuropa (OBCT), Free Press Unlimited (FPU), ARTICLE19 Europe:
TV Markíza je pod tlakom už od zostavenia novej vlády v septembri 2023. Premiér Robert Fico ju vlani v novembri obvinil z toho, že je súčasťou „nepriateľských médií “ a vyhrážal sa, že odstráni zákazky na štátnu reklamu, ktorú Markíza vysiela.
Majitelia Markízy, pražská Central European Media Enterprises (CME), nahradili v decembri dlhoročného riaditeľa spravodajstva Markízy Henricha Krejču Michalom Kratochvílom, ktorý prešiel z českej televízie Nova.
Zamestnanci Markízy sa 28. februára obrátili na generálneho riaditeľa Petra Gažíka s tým, že Kratochvíl tlmí spravodajstvo tak, aby zredukoval politický obsah a vyhol sa konfrontácii s vládou.
Komerčná televízia Markíza začala vysielať v roku 1996 a rýchlo sa stala v krajine kľúčovým hráčom na mediálnom poli. Jej spravodajstvo bolo obzvlášť vplyvné, keďže jej spravodajstvo často určuje agendu verejnej diskusie. V lete 2023 vládnuca strana SMER oznámila, že jej politici sa nezúčastnia predvolebných diskusií v tejto televízii z dôvodu „dezinformácií“. Mnohí politici súčasnej Ficovej vlády bojkotovali kanál a hrozili mu stopnutím štátnej reklamy, čím zvýšili tlak na redakciu. Medzitým sa množia špekulácie, že CME je pod tlakom, aby predala Markízu.
Odporúčame aj: Osobnosti píšu otvorený list majiteľom Markízy: Zastavte normalizáciu Markízy!
Vnútorná kríza v televízii Markíza prebieha v čase, keď sa vláda pokúša ovládnuť verejnoprávne médiá zrušením Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a jeho nahradením Slovenskou televíziou a rozhlasom (STaR).
Partneri MFRR predtým vyjadrili hlboké znepokojenie nad týmto vývojom, pričom zdôraznili potrebu presadzovať demokratické hodnoty a chrániť slobodu médií na Slovensku. Naše predchádzajúce výzvy na stiahnutie represívneho zákona o vysielaní a nesúhlas so zasahovaním vlády do verejnoprávnych médií podčiarkujú vážnosť situácie.
Vyzývame premiéra Roberta Fica a jeho vládu, aby prestali so všetkými útokmi, vyhrážkami a tlakom na nezávislé médiá vrátane TV Markíza. Kritické médiá nie sú „nepriateľom“. Sú pilierom demokratickej spoločnosti a musí sa im umožniť vykonávať svoju úlohu strážneho psa bez odvetných opatrení v akejkoľvek forme.
Organizácie MFRR sú v tejto kritickej chvíli solidárne s novinármi TV Markíza v ich výzvach na obranu nezávislej žurnalistiky. Vyzývame vlastníkov TV Markíza (CME) a manažment, aby odolali vonkajším tlakom a zaručili redakčnú nezávislosť v redakcii. Musia konať rozhodne, aby podporili právo verejnosti na prístup k rôznym a nezávislým zdrojom informácií.
Okrem toho vyzývame slovenské orgány, regulačné orgány a novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho, aby presadzovali slobodu médií, pluralitu médií a umožnili médiám pracovať bez politického tlaku. Závisí od toho integrita blížiacich sa eurovolieb a dôveryhodnosť slovenskej demokracie.
Podpísané organizácie:
Medzinárodný tlačový inštitút (IPI)
Európske centrum pre slobodu tlače a médií (ECPMF)
Európska federácia novinárov (EFJ)
OBC Transeuropa (OBCT)
Free Press Unlimited (FPU)
ARTICLE19 Europe
Zaujíma vás zákulisie médií, sledujte nás aj na Facebooku a na Instagrame.