Na dovolenku len od 01:00 do 05:00? Vláda výnimku pre zahraničie neschválila

Pelikán upozorňuje, že pravidlá zákazu vychádzania sa už o pár hodín v plnej miere vzťahujú i na cesty mimo Slovenska. Ľuďom s už zakúpenými letenkami a zájazdmi ich odporúča zrušiť.

 

Sekundu po polnoci z piatka na sobotu začne na Slovensku platiť zákaz vychádzania. Už hodinu po tom však budú mať dovolenkári prvú šancu odísť za oddychom za hranicami.

Transfer na už zakúpený zájazd či pobyt však musia stihnúť najneskôr do piatej hodiny ráno. Následne totiž opäť začne platiť zákaz vychádzania, a to až do jednej v noci nasledujúceho dňa.

Tento, vskutku absurdný kolobeh by mohol podľa vyjadrení príslušných úradov, ktoré cestovná kancelária Pelikán v piatok ráno požiadala o upresnenie nejasného uznesenia vlády, trvať minimálne do nedele 01. novembra.

Na rozdiel od nevyhnutných ciest do práce, lekárne či na nákup potravín totiž cestám do zahraničia kabinet premiéra Igora Matoviča (OľaNO) nedal výnimku, ktorú pri lockdowne schválilo Česko.

Aj u nás pritom mohli využiť úpravu cestovateľského semaforu s možnosťami povinnej karantény a testovania. Aktuálny zmätok tak môže odvetviu cestovného ruchu spôsobiť ďalšie problémy.

Zrušené cesty bez kontroly

Podľa informácií, ku ktorým sa zástupcom Pelikána podarilo dostať, aj pre cesty za hranice platia rovnaké výnimky, ktoré vláda definovala v najnovšom uznesení. Zo Slovenska sa tak počas najbližších siedmich dní dostaneme len za prácou, starostlivosťou o blízku osobu či na svadby a pohreby.

Účel cesty však podľa slov ministra vnútra Romana Mikulca obyvatelia nebudú musieť dokladovať, čiže so sebou nemusia mať pracovnú zmluvu, úmrtný list, oznámenie o svadbe, letenku a podobne.

„Vzhľadom na vágne formulované uznesenie bez času na prípravu sa cestujúci i dotknuté subjekty ako aerolinky, letiská, ubytovacie zariadenia či cestovné kancelárie stretnú s množstvom komplikácii,” hovorí Jozef Rybár, zástupca najväčšieho slovenského predajcu leteniek a zájazdov.

Podľa manažéra Pelikána pre vzťahy s verejnosťou to de facto znamená, že ľudia s letenkami, zájazdami či ubytovaniami za hranicami musia nie nevyhnutné cesty minimálne v najbližšom týždni zrušiť, čo im kvôli prijatým obmedzeniam a zhoršujúcej sa situácii so šírením koronavírusu aj odporúča.

Karanténa zostáva v platnosti

Nie všade to je rovnako. Napríklad v susednom Česku po tohto týždňovom zavedení lockdownu zaradili medzi výnimky aj cesty do zahraničia a povinnosť karantény a testovania po návrate zostala v platnosti.

Na zozname našich výnimiek sa takéto nariadenie nenachádza a z vyjadrení kompetentných úradov nie je jasné prečo. Povinnosť karantény a testovania po návrate z cudziny pritom stále platí aj tu.

Podľa informácii Pelikána ani pár hodín pred zmenou nebol vypracovaný vykonávací predpis, ktorý by sa týkal režimu na hraniciach a všetky podmienky pre cestovanie teda vyplávajú z uznesenia vlády.

Zákaz vychádzania na Slovensku však podľa samotného uznesenia neplatí od  01:00 do 05:00 ráno. Tento čas teda môžu teoreticky využiť aj dovolenkári, ktorí plánujú vycestovať za účelom turizmu. 

Z nariadenia totiž vyplýva aj to, že ak sa cestovatelia na letisko dostavia medzi jednou a piatou hodinou ráno, môžu následne odletieť na dovolenku bez ohľadu na čas letu.

Zákaz bez zákazu, test po prílete?

Otázka režimu na hraniciach by mala byť podľa Pelikána na stole na najbližšom zasadnutí Ústredného krízového štábu v pondelok 26. októbra. To, či sa tak aj naozaj stane, však nie je vôbec isté.

Za zmienku stojí aj skutočnosť, že v neskorých nočných, respektíve v skorých ranných hodinách od 01:00 do 05:00 nie sú v zimnom letovom poriadku, ktorý začne platiť po nedeľnej zmene času z letného na zimný, zo slovenských letísk k dispozícii žiadne spojenia.

Našinci s už zakúpenými letenkami a dovolenkami by tak museli na letiskách tráviť zväčša dlhé hodiny.

Zároveň ide o porovnateľný príklad, ako keď sa vláda rozhodla nezatvoriť viaceré obchody a prevádzky priamo, ale v značnej miere ľuďom, čiže ich zákazníkom obmedzila možnosti návštevy týchto zariadení.

Okrem iného napríklad hrozí, že ak táto neprehľadná situácia pretrvá dlhšie, dopravcovia budú kvázi nútení zrušiť i posledné linky, ktoré letiskám v Bratislave a Košiciach zostali.

„Vzhľadom na ďalší rozsah ekonomických škôd by tak podľa nás stálo minimálne za zamyslenie, či pri cestách do zahraničia neexistuje lepšie riešenie, napríklad povinné testovanie všetkých cestujúcich pred odletom a po prílete,” uzatvára Rybár s tým, že vláda disponuje dostatočným počtom testov.