Křetínský získal 49 percent firmy ovládajúcej francúzsky Le Monde

Křetínský získal 49 percent firmy ovládajúcej francúzsky Le Monde Foto: EPholding.cz

Český investor Daniel Křetínský se stal menšinovým akcionářem francouzského deníku Le Monde.

 

Jeden ze spolumajitelů listu, francouzský bankéř Matthieu Pigasse, prodal jeho firmě Czech Media Invest (CMI) 49procentní podíl v holdingu Le Nouveau Monde. Jeho prostřednictvím spoluvlastní skupinu Le Monde, která list vydává. Uvedla to dnes agentura AFP s odkazem na vedení listu. Částka, za niž se obchod uskutečnil, nebyla zveřejněna.

Pigasse podle informací deníku na dnešním tříhodinovém setkání se zástupci zaměstnanců a vedením listu řekl, že prodej se uskutečnil "před několika dny".

Křetínského CMI letos již koupila francouzský týdeník Marianne a dokončuje převzetí podílu v mediální skupině Lagardère Group, která vydává mimo jiné časopis Elle.

Pigasse minulý týden oznámil, že s Křetínským jedná o prodeji 40 až 49 procent svých akcií v Le Nouveau Monde. Deník Libération přinesl v pondělí zprávu, že s českým miliardářem v létě vyjednával o prodeji celého svého podílu, bankéř to ale popřel. Le Nouveau Monde vlastní 75 procent akcií vydavatelství deníku, jejich přesné rozdělení mezi jednotlivé akcionáře není veřejně známo. Zbylých 25 procent je v držení skupiny Pôle d'indépendance, která sdružuje redaktory, další zaměstnance a původní zakládající akcionáře.

Zpráva o možných majetkových změnách v tradičním francouzském deníku vzbudila obavy o jeho nezávislost a budoucnost. Vedení listu dnes oznámilo, že jakékoli změny budou provedeny pouze po dohodě s ostatními akcionáři. Každá ze stran bude mít právo veta.

Pigasse na setkání zdůraznil, že Křetínský bude pouze menšinovým akcionářem a nebude mít nad deníkem kontrolu. Skupina Le Monde vydává kromě prestižního deníku stejného názvu také týdeníky Télérama a Courrier International a měsíčník Le Monde Diplomatique.

Mediální odborník Jan Potůček uvedl, že akvizice dává smysl díky dalším aktivitám Křetínského ve Francii a že jde zároveň o určitou prestiž, protože Le Monde je velmi známý titul. Provozovatel odborného serveru o médiích Borovan.cz Aleš Borovan si myslí, že kvůli nutnému souhlasu ostatních akcionářů a zaměstnanců nemá český byznysmen vyhráno. "Hodně bych se divil, kdyby to levicoví redaktoři Le Monde Křetínskému schválili," řekl Borovan ČTK.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda poznamenal, že Energetický a průmyslový holding, který Křetínský většinově ovládá, je aktivní i v několika západoevropských zemích, v Německu, Itálii či Velké Británii, kde spoluvlastnictví listu typu Le Monde zvyšuje celkovou společenskou prestiž a současně vliv v politických i obchodních kruzích. "Na přízni těchto kruhů je přitom Křetínského byznys a jeho další evropská expanze v oblasti energetiky významně závislá. Už jen proto, že energetický sektor, v němž se pohybuje zejména, je vysoce závislý na regulatorních aspektech a politických rozhodnutích," dodal.

Le Monde se loni vymanil ze ztrát, v poměru k obratu ale vytváří příliš nízký zisk. V uplynulém roce svým majitelům vydělal sedm milionů eur (181 milionů Kč) při obratu 321 milionů eur (8,3 miliardy Kč), napsal deník Libération.

Zakladatel večerníku Le Monde Hubert Beuve-Méry vyučoval před druhou světovou válkou na pražském Francouzském institutu, připomněl dříve na svém webu Le Monde. Středoevropský region tak prý listu prostřednictvím majetkového vstupu Čecha Křetínského nečekaným způsobem a po hodně dlouhé době "připomíná jeho kořeny".