Desítky osobností se podepsaly pod otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO), ve kterém upozorňují na situaci v České televizi. Vadí jim mimo jiné způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT.
Babiše vyzývají k tomu, aby našel způsob jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Text podepsala řada umělců, vědců, signatářů Charty 77, duchovních či bývalých politiků. Za správnost podpisů se zaručili režisér Břetislav Rychlík a režisérka Olga Sommerová.
Rada ČT dozorčí komisi odvolala minulý týden. Podle místopředsedy rady Pavla Matochy měla vážné výhrady k práci komise jako poradního orgánu rady. Autoři dopisu upozorňují, že rada komisi odvolala, aniž to ohlásila v programu schůze a svůj krok nijak neodůvodnila. Rada si podle nich počínala neuváženě. "Odvolala dozorčí komisi před koncem kalendářního roku, kdy se připravuje a schvaluje rozpočet a uzavírá se rok 2020, ovlivněný dopady pandemie na ekonomiku," stojí v textu.
Dopis podepsali například bývalý předseda Rady ČT Milan Uhde, biskup Václav Malý, astrofyzik Jiří Grygar, ředitel divadla Semafor Jiří Suchý, režisér Jan Svěrák nebo herec Bolek Polívka. Zdůrazňují, že Česká televize podle nich obstála v koronavirové krizi. "Při současném uzavření divadel, koncertních sálů, kin a při nemožnosti sdružovat se a veřejně kulturně žít představuje každý neuvážený krok Rady České televize vážné ohrožení výkonu tohoto jedinečného média veřejné služby," píší. Někteří radní by podle nich měli být pro porušení zákona odvoláni.
Mezi signatáři jsou například i teolog Tomáš Halík, bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, bývalý předseda Senátu a signatář Charty 77 Petr Pithart, režisér Arnošt Goldflam, bývalý členové Rady ČT Petr Uhl a Svatopluk Karásek či režiséři Ondřej Havelka a Jan Hřebejk.
Podle autorů je pravděpodobné, že mocenské ovládnutí televize veřejné služby vyvolá v příštím volebním roce značné pnutí a protesty ve společnosti. "Chceme Vás upozornit na tuto společensky nesmírně nebezpečnou situaci a apelovat na Vás, abyste našel způsob, jak zabránit její další eskalaci a zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby," uzavírají svou výzvu.
Většina radních byla podle Matochy s prací komise dlouhodobě nespokojena, což dávali komisi opakovaně najevo. Radní Hana Lipovská uvedla, že odvolání komise nepřišlo jako blesk z čistého nebe, ale schylovalo se k němu podle ní bezmála rok. Komise podle ní pracovala laxně, odmítavě a pasivně a bylo nezbytné ji odvolat.
Odvolání komise předcházela dlouhá debata o tom, zda má ČT odkoupit pozemek pod ostravským studiem ČT, na který má předkupní právo a kterého se původní vlastníci rozhodli zbavit spolu s dalšími nemovitostmi. Požadovaná cena byla zhruba o 40 procent vyšší než znalecký posudek. Matocha označil postup dozorčí komise v této věci za diletantský. Ve středu nicméně rada na mimořádném jednání nákup vzala na vědomí a schválila následnou směnu pozemku.
Na situaci v radě ve středu reagoval její předseda René Kühn rezignací, zdůvodnil to tím, že cítí slabý mandát a nesouhlasí s většinou rady. Připojil se k němu i místopředseda Jaroslav Dědič.